1 hafta içinde ateşkes mümkün

1 hafta içinde ateşkes mümkün.54933
  • Giriş : 07.01.2009 / 21:55:00

Hamas hükümeti sözcüsü Gazi Hamad, Gazze'de önümüzdeki hafta içinde bir ateşkesin mümkün olabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hamad, "Hamas hükümeti sözcüsü" olarak, Filistin'in yerel haber ajanslarından Ma'an'a yaptığı açıklamada, Mısır, Fransa ve Türkiye'nin ateşkes sağlanmasına yönelik çabalarına atıfta bulunarak, ateşkese yönelik diplomatik çabalara ilişkin Hamas'ın tavrının da olumlu olduğunu söyledi.

Gazi Hamad, Hamas'ın işbaşına geldiği 2006 yılı başlarında da hükümet sözcüsü olarak görev almış, daha sonra bu görevi Tahir Nunu yürütmeye başlamıştı. Daha ılımlı üsluba sahip olduğu bilinen Gazi Hamad'ın son günlerde, yeniden "hükümet sözcüsü" olarak açıklamalar yaptığı dikkati çekiyor.

Hamad, ortamın diplomatik çabalar için uygun olduğunu söyleyerek, "Hafta içinde ateşkesin sağlam taahhüde bağlanacağını söyleyebilirim" dedi.

Hamad'ın açıklamasının, İsrail hükümetinin Mısır'ın ateşkesle ilgili önerisine olumlu baktığını açıklanmasının ardına denk geldiğine dikkat çekiliyor.

Hamas'ın üst düzey liderlerinden oluşan bir grubun halen, ateşkesin sağlanmasına yönelik görüşmeler için Mısır'da bulunduğu belirtilirken, İsrail Savunma Bakanlığı'nın Diplomatik-Güvenlik Bölümü Başkanı Amos Gilad'ın da bu doğrultuda yarın Kahire'ye gideceği açıklanmıştı.

Hamas'ın Şam'daki siyasi liderlerinden Musa Ebu Marzuk ise İsrail işgalinin varolduğu sürece, Hamas'ın İsrail'le kalıcı bir ateşkes görüşmesine girmeyeceğini söylemesine karşılık, Gazze Şeridi'ndeki şiddetin durdurulması için barış girişimi üzerinde çalıştıklarını belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*