1 km'lik pişmaniye Guinness'e girecek

1 km'lik pişmaniye Guinness'e girecek.10292
  • Giriş : 16.06.2009 / 15:54:00

1. Uluslararası Pişmaniye Festivali’nde 1 kilometre uzunluğunda pişmaniye çekilecek...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ile bu yıl ilki düzenlenecek olan Pişmaniye Festivali'ni düzenleme komitesini kabul etti. Başkan Karaosmanoğlu'na 10-12 Temmuz tarihleri arasında 3 gün sürecek festivalde, pişmaniye üreticileri tarafından fuarın giriş kapısından Güneş Sahnesi'ne kadar olan alanda 1 kilometre uzunluğunda pişmaniye hazırlayacağı, bunun da Guinness Rekorlar Kitabı'na gireceği anlatıldı. Ayrıca uçaktan festival alanına atılacak olan 3 bin adet küçük pişmaniye kutularından sürpriz hediyeler çıkacağı ifade edildi. Başkan Karaosmanoğlu, Pişmaniye Festivali'nin Kocaeli'nin sembolü pişmaniyenin adına yakışır güzellikte olacağına inandığını söyledi.

GUİNESS REKORLAR KİTABI'NA GİRECEK

Başkan Karaosmanoğlu'nu ziyarette İzmit Belediye Başkanı Doğan'a Başkan Danışmanı Nermin Tol, Kültür-Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürü Nebi Güdük, Fuar Müdürü Fevzi Utaş ile pişmaniye firmalarının temsilcileri eşlik etti. Komitenin başkanlığını üstlenen Doğan, Başkan Karaosmanoğlu'na çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Başkan Doğan, 10-11-12 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 1. Uluslararası İzmit Pişmaniye Festivali'nin, aynı zamanda bir rekora da tanıklık edeceğini söyledi. Doğan, fuara katılan İzmitli pişmaniye üreticilerinin fuarın giriş kapısından Güneş Sahnesi'ne kadar olan alanda, yerden 1 metre yükseklikteki platformda hijyen şartlarına uygun olarak 1 kilometre uzunluğunda pişmaniye çekeceklerini söyledi. Bunun bir rekor olduğuna değinen Doğan, Guinness Rekorlar Kitabı yetkilileriyle görüştüklerini, 1 kilometre uzunluktaki pişmaniyenin Rekorlar Kitabı'na girmesini beklediklerini söyledi.

UÇAKTAN 3 BİN ADET PİŞMANİYE ATILACAK

Bunun yanı sıra festivalde bir de Pişmaniye Sempozyumu düzenlenecek. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okullarda başlattığı pişmaniye konulu kompozisyon yarışmasının sonuçları da festivalde açıklanacak. Ayrıca Büyükşehir'in uçağından, her birinin ağırlığı 24 gramlık kutular halindeki 3 bin adet pişmaniye festival alanına havadan atılacak. Her akşam bin adet atılacak toplam 3 bin adet pişmaniyenin içinde sürpriz hediyeler de bulunacak. Festival kapsamın da bir de yürüyüş korteji oluşturulacak. Öte yandan festival boyunca her akşam sevilen sanatçılar konser verecek.

PİŞMANİYE SOKAĞI KURULACAK

Doğan, amaçlarının İzmit'i ve İzmit Pişmaniyesi'ni dünyaya tanıtmak olduğunu, bu amaçla belediyelerde ziyarete gelen konuklara çikolata yerine pişmaniye ikram edilmesi gerektiğini söyledi. Doğan, ''Pişmaniyeyi geçen yıllarda yeterince sahiplenmedik. Yeni dönemde pişmaniyenin yapımı, sunuşu, satışı ve tanıtımında yeni bir süreç başlatacağız. Pişmaniye Sokağı kurma hayalimiz var'' dedi. Başkan Karaosmanoğlu da, Pişmaniye Festivali'nin çok başarılı geçeceğine inandığını aktardı, hazırlama komitesini çalışmaları nedeniyle kutladı.

BASIN TOPLANTISIYLA ANLATILACAK

Festival bu yıl Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Fuar Müdürlüğü, İpek Pişmaniye, Tadlan Pişmaniye, Özcan Pişmaniye, Simay Pişmaniye ve Kocaeli'deki basın kuruluşları tarafından düzenleniyor. Çalışmaların 8 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00'da düzenlenecek kahvaltılı bir basın toplantısıyla duyurulacağı festivalin programı ise şöyle;
FESTİVAL PROGRAMI

10 Temmuz Cuma:
Sempozyum; Pişmaniyenin Tarihçesi, Pişmaniyenin Faydaları, Pişmaniyenin Tanıtılması.
Kortej; İl Protokolü, Esnaf Odaları, Sivil Toplum Örgütleri, Kocaeli Üniversitesi, Sanat Merkezleri, Kocaelili Sanatçılar, kanaat önderleri – KBB Bandosu

- Açılış Seramonisi(18.00)

- Basında Pişmaniye Haberleri Sergisi

- Rekor Denemesi(Guinness Rekor denemesi)

- Açılıştan sonra pişmaniye ikramı

- Kokteyl

- En eski pişmaniye ustalarına plaket verilmesi

- İlköğretim okullarında yapılacak kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilere ödül töreni

- Pişmaniye dağıtılması(hediyeli)

- Halk Konseri (21.15)

11 Temmuz Cumartesi;

- Mehteran Gösterisi(Yürüyüş Yolu'nda ve fuar alanında ayrı olmak üzere 2 gösteri)

- Festivale katılan firmaların ustalarından şov

- Festival eğlenceleri(yarışmalar ve gösteriler)

- Pişmaniye dağıtılması(hediyeli)

- Halk Konseri(21.15)

12 Temmuz Pazar;

- Festival eğlenceleri(Pişmaniye yeme yarışması-İp çekme yarışması Çuval yarışması –balon patlatma - Uzun adam Ateş adam v.b)

- Pişmaniye dağıtılması(hediyeli)

- Pişmaniye hediyelerinin dağıtım töreni

- Halk Konseri(21.15)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*