1 Mart tezkeresinin reddinde sosyal talepler etkili olmuş

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

2. Körfez harekatında Türkiye topraklarında ABD askerlerinin konuşlanmasını öngören 1 Mart tezkeresinin reddinde ABD tarafının Türkiye'den bazı sosyal talepler istemesinin de etkili olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adana'da yerel bir televizyonda yayınlanan "Bir Ters Bir Düz" adlı programa katılan Adalet ve Kalkınma Partisi Adana Milletvekili Abdullah Çalışkan, ABD'nin Mersin'den Şırnak'a kadar konuşlanacak 60 bin askerinin sosyal ihtiyaçları için bazı talepleri olduğunu anlattı.

Birinci tezkerenin asker ve silah sevkiyatı dışında altyapı, bina, depo yapılmasına izin veren bir tezkere olduğunu dile getiren Çalışkan, "Yetkililer Mersin'den Şırnak'a kadar olan bölgede 60 bin ABD askerinin konuşlanacağını, tüm fiziksel şartları hazırlamak için birinci tezkereden yararlanmak istediklerini iletmişlerdi. Askerlerin tüm sosyal ihtiyaçları düşünülüyordu. Tabi ki bunlar arasında genelev yapılması da vardı. Bu isteklerini konuşlanacakları bölgedeki yerel yönetimlere, kaymakamlıklara iletmişler. Onlar da bize ilettiler. Milletvekilleri arasında rahatsız edici bir durum ortaya çıktı." dedi.

ABD askerlerinin Irak'ta Müslüman kadınlara tecavüz ve işkencelerinin de toplum nezdinde olumsuz bir kamuoyu oluşmasına sebep olduğunu hatırlatan Çalışkan, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere her kesimden kendilerine tezkerenin geçmemesi için talep geldiğini aktardı. Çalışkan, "Tezkere geçseydi Türkiye'ye bir getirisi olmayacaktı. Asker sevkiyatına kamuoyu alet olmamamızı istedi. Bir bütün olarak değerlendirildiğinde günümüzde ABD'nin bölgeye barış getirmediği, bizim haklı olduğumuz ortadadır." şeklinde konuştu.

Abdullah Çalışkan, ABD'nin sosyal taleplerini bugün değil, geçmişte de arkadaş çevresinde dile getirdiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious