1 Mayıs-31 Ağustos tarihlerinde deniz avı yasak

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Giresun Tarım İl Müdürlüğü, 1 Mayıs 2006 tarihinden itibaren (bugün) 'Genel Av Yasakları'nın başlaması nedeniyle su ürünleri istihsalinde bulunan balıkçıların belirtilen hususlara titizlikle uymaları gerektiği uyarısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Giresun Tarım İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak, üretimi artırmak ve stokların korunması için 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu'na göre her yıl 1 Mayıs-31 Ağustos tarihleri arasında 'Genel Avlanma Yasağı' uygulandığı belirtildi.

Yapılan uyarıda, Giresun sınırları içerisinde 1 Mayıs-31 Ağustos tarihleri arasında Algarna ile Deniz salyangozu avcılığının yasaklandığı belirtildi. Karadeniz'de Ordu ili, Ünye ilçesi Taşkana Burnu'ndan-Gürcistan sınırına kadar olan karasularında her türlü trol ile su ürünleri avcılığının dönem boyunca yasaklandığı kaydedildi. Barınaklarda ve balıkçı gemilerinde her ne surette olursa olsun izinsiz olarak Trol Ağı ve takımlarını bulundurulması da yasak.

Yapılan diğer uyarılarda, Karadeniz'de 1 Mayıs-31 Ağustos tarihleri arasında Gırgır Ağları ile su ürünleri avcılığı ve bu tarihler arasında kalkan balığı avlamanın yasaklandığı kaydedildi.

Avlanma süresi boyunca gemilerde ve istihsal yerlerinde her ne surette olursa olsun yasak olan istihsal vasıtalarını bulundurmak ve kullanmanın yasak olduğu açıklandı. Akarsuların denize karıştıkları yerler merkez olmak üzere denize doğru 500 metre yarıçaplı sahalarda her türlü su ürünleri avcılığı yasaklandı. Ayrıca, ticari amaçlı olarak zıpkınla avcılık da yasak.

Yapılan uyarılara uymayan vatandaşların yasa gereği çeşitli cezalara çarptırılacağı kaydedildi. Öte yandan, Giresun karasularında avlanan ve satışa sunulan balık çeşitlerindeki standart boy sınırlamaları şöyle açıklandı:

CİNSİ ASGARİ BOY(cm)

Kalkan 40

Has Sarıkulak Kefaller 30

Diğer Kefaller 20

Palamut 25

Pisi 20

Çinekop 14

Barbun-İstavrit 13

Hamsi 9

Levrek 18

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious