1 Mayıs Asya’da protestolara sahne oldu

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Asya kıtasında işçiler 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla daha iyi çalışma şartları ve yüksek ücret için sokaklara döküldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ENDONEZYA-

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da yaklaşık 50 bin gösterici hükümetin iş kanununu yeniden gözden geçirmesi için gösteri yaptı. Yeni kanunun daha esnek sözleşme ve iş güvenliğin darbe vuracağını belirten göstericiler '' Yeni Kanuna Hayır'', diyerek hükümetten isteklerini dile getirdi. Hükümet, gösterilerde olay çıkmaması için bölgeye 13 bin asker sevketti. Yabancıların göstericilerden uzak durmaları istendi.

FİLİPİNLER-

Darbe söylentilerin sık yaşandığı Filipinler'in başkenti Manila'da yüzlerce kişi Cumhurbaşkanlığı sarayına yaklaşmak istedi. Hükümet güçleri ile zırhlı polisler göstericileri engelledi. Manila'da binlerce gösterici Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo aleyhine slogan atarak, Arroyo'yu yolsuzluk ve rüşvetle suçladı.

SRİ LANKA-

Sri Lanka'da hükümet ile ayrılıkçı Tamil gerillaları arasında olan şiddetten dolayı başkent Colombo'da 1 Mayıs gösterileri iptal edildi. Öte yandan bugün ülkenin kuzeydoğusundaki Trincomalee kentindeki düzenlenen bombalı saldırıda 4 sivil ölürken, 4 donanma subayı da yaralandı. Polis saldırıyı Tamil gerillalarının yaptığını ifade etti.

KAMBOÇYA-

Başkent Phnom Penh'de hükümet izinsiz gösterilere müsaade etmedi. Başkentte binlerce polis göstericilere göz açtırmadı.

Muhalefet partisi başkanı Sam Rainsy, gösteri organizatörlerinden birisinin polis tarafından kısa süreliğine tutuklandığını ve başkentteki ana cadde olan Rusya Bulvarı'nda yüzlerce işçinin yürüyüş yapmak istediğini söyledi. Hükümet bu gösteriye izin vermezken, sadece Chenla tiyatrosundaki bir gösteriye izin verdi. Raisny, Kamboçya'nın demokrasiden yoksun olduğunu ve insan haklarına saygı gösterilmeğini belirtti.

BANGLADEŞ

Bangladeş'te binlerce fabrika işçisi yürüyüş yaparak ürünlerine tarife uygulayan ABD ve AB'den bunu kaldırmasını istedi. 5 bin tekstil işçisi söz konusu tarifelerin kalkmaması durumunda yaklaşık 1,8 milyon tekstil işçisinin ekmek yediği sektörün büyük zarar göreceğini bildirdi.

Geçen şubat ayında bir tekstil fabrikasında çıkan yangında 55 işçinin hayatını kaybettiği Bangladeş'in başkenti Dakka'nın merkezinden davullar çalarak geçen binlerce işçi, iş kazaları ile ünlü fabrikalardaki çalışma koşullarının iyileştirilmesini istedi. İşçiler, "Fabrikalarda Ölüme Son" ve '' Vergisiz İşlem'' pankartları taşıdı.

GÜNEY KORE-

Güney Kore'de de göstericiler eşit statü, tüm işçilerin korunması ve hükümetin ABD ile serbest ticaret anlaşma imzalanması görüşmelerini yapmamasını istedi. Göstericiler bu anlaşmanın maliyetleri arttıracağından şikayet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious