1 Mayıs etkinliğinde polis kovalamacası

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Samsun'da 1 Mayıs kutlamaları sırasında aniden koşmaya başlayan bir grup öğrenciyi polis kovalad

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Samsun'da kutlanan 1 Mayıs etkinlikleri sırasında bir grup öğrenci, Samsun Valiliği'ne doğru koşmaya başladı. Grubun neden koştuğunu anlayamayan çevik kuvvet ekipleri ise üniversite öğrencisi olduğu belirlenen grubun peşine düştü.

Samsun Valiliği'ne doğru ilerleyen grubu takip eden çevik kuvvet ekipleri, üniversite öğrencisi oldukları anlaşılan gençleri, Yabancılar Pazarı'na doğru giderken yakaladı. Emniyet amirleri, öğrencilere neden koştuğunu sorunca, öğrenciler de kendilerine hakaret edip Tokat atan bir kişiyi yakalamak için koştuklarını söyledi. Gençlere polisten yardım istemediklerini söyleyerek tepki gösteren emniyet amiri, slogan atmayı da yasakladı. Çevik kuvvet ekipleri nezaretinde Cumhuriyet Meydanı'na götürülürken slogan atmaya başlamaları üzerine araya giren polisler, gençleri uyardı. Yürüyerek 1 Mayıs etkinliklerinin yapıldığı alana gelen üniversiteli gençler, polis kordonunda üstleri arandıktan sonra yeniden meydana alındı.

Tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı, Samsun'da yürüyüşle başladı. Çok sayıda sivil toplum örgütü, İstasyon Mahallesi'nde toplanarak, Cumhuriyet Caddesi'nde yürüyüşe geçti. Temel Haklar ve Özgürlükler Cephesi, DİSK, KESK, EMEP, ÖDP, TAYAD, TMMOB başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi partinin de aralarında bulunduğu grup, hükümet ve polis aleyhinde sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na geldi. yoğun güvenlik önlemleri altına alana giriş yapan sivil toplum örgütleri ve siyasi parti üyeleri, tepkilerini burada da sürdürdü.

DİSK Karadeniz Bölge Koordinatörü Fahrettin Çankaya ve KESK Samsun Şube Başkanı Yusuf İnci'nin konuşmasının ardından şarkılar söylendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious