1 Mayıs göstericileri emniyet yetkilisinin aracına saldırdı

1 Mayıs göstericileri emniyet yetkilisinin aracına saldırdı.9626
  • Giriş : 01.05.2008 / 14:06:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 17:09:32

Göstericiler, üst düzey bir emniyet yetkilisinin makam aracına saldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

aİzinsiz gösteri yapmak isteyen ve polis müdahalesi ile karşılaşan grup, Harbiye Askeri Müze yakınında yeniden bir araya gelerek, söktükleri kaldırım taşlarını polise fırlattı. Gruptakiler, ayrıca, sapanlar kullanarak küçük çaptaki taşları da polise attı. Bu arada, üst düzey bir emniyet yetkilisinin makam aracı olduğu belirtilen sivil plakalı polis otomobil, Osmanbey'de göstericiler tarafından abluka altına alındı. Linç girişimi esnasında korku dolu dakikalar yaşandı.

İŞTE DEHŞETE DÜŞÜREN GÖRÜNTÜLER

IFrame

Beyoğlu İstiklal Caddesi Büyükparmakkapı Sokağı yakınında toplanan başka bir grup, pankart açarak, sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Bunun üzerine İstiklal Caddesi girişinde önlem alan polis, boyalı su ve göz yaşartıcı bomba kullanarak gruba müdahale etti. Grup da polise taş ve şişe atarak karşılık verdi. Grup, müdahale sonucu ara sokaklara girerek kaçmaya çalıştı. Polisler de bir süre ara sokaklarda göstericileri kovaladı. Göz yaşartıcı gazdan etkilenen bir kadın fenalık geçirdi. Polis ve vatandaşlar, kadını gazın etkili olduğu bölgeden başka bir yere taşıyarak, ilk müdahaleyi yaptılar. Kadın, daha sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Şişli Harbiye Cumhuriyet Caddesi'nde bir araya gelen yüzleri maskeli başka bir grup da çeşitli sloganlar attı. Bu kişiler daha sonra kaldırım taşlarını sökerek çevrede önlem alan polislere fırlattı. Çevik kuvvet ekipleri de bunun üzerine panzerle basınçlı su sıkarak, göstericilere müdahale etti. Göstericiler, polisin müdahalesi üzerine ara sokaklara girerek kaçtı.

Öte yandan, Taksim Gezi Parkı yakınında toplanan ve bir siyasi partinin bayraklarını taşıyan grup, çeşitli sloganlar atarak, meydandaki Cumhuriyet Anıtı önüne kadar yürümek istedi. Göstericiler, olay yerine gelen çevik kuvvet ekiplerince engellendi. Grup, bunun üzerine geri dönerek Şişli yönüne doğru dağıldı.

Bu grubun ayrılmasından kısa süre sonra aynı parkın yakınına gelerek Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen küçük bir gruptaki bazı kişiler de polislerce gözaltına alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious