1 Mayıs göstericilerine 122 yıl hapis istemi

1 Mayıs göstericilerine 122 yıl hapis istemi.14219
  • Giriş : 22.07.2008 / 15:54:00

Adana'da 1 Mayıs kutlamalarının dağılımı sırasında polislere saldırıp 23 polis memurunu yaraladıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 2"si tutuklu 43 sanığın her biri için 122'şer yıl hapis cezası istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KESK, DİSK, Türk-İş, TTB ve TMMOB"nin 1 Mayıs"ta düzenlediği ve 6 bin kişinin katıldığı "İşçilerin, emekçilerin birliği, halkların kardeşliği" mitinginin dağılımı sırasında bir grup Halkevi üyeleri ile polis memurları arasında arbede çıktı. Arbedede aralarında Çevik Kuvvet Şube Müdürü Duran Özfen"in de bulunduğu 2"si ağır 23 polis memuru ile çok sayıda Halkevi üyesi yaralanmış, gözaltına alınan 43 kişiden 2 kişi tutuklanırken, diğerleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Yapılan soruşturma sonunda haklarında Adana 8"inci Asliye Ceza Mahkemesi"nde "Hükümet emrine karşı gelmek, yaralama" suçlarından dava açılan çoğu Halkevi üyesi 43 kişi için hazırlanan iddinamede, ağır ve hafif yaralı polisler için ayrı ayrı sürelerde olmak üzere, her sanık için toplam 122 yıla kadar hapis cezası istendi. Bugün yapılan durumaya tutuklu sanıklar Eren Arslan ve Ulaş Yumrutepe ile 20 tutuksuz sanık katılırken, yaralanan 23 polis memuru katılmadı.

SUÇLAMAYI REDDETTİLER

Halkevi üyesi Eren Arslan yaptığı savunmada, olay günü elinde flama ile Halkevi binasına doğru yürüdüğünü belirterek, “O arada arbede yaşandı. Topluluk üzerime doğru geldi. Polis memurları da göstericilere vurup ellerindeki flamaları almaya çalışıyorlardı. Bana da vurdular. Ben de flamayı atıp kaçtım” dedi.

Diğer sanık Ulaş Yumrutepe ise, miting sonunda bir sivil polis memurunun elindeki flamayı almak istemesi üzerine arbede çıktığını iddia etti. Arbedede gözaltına alındığını belirten Yumrutepe, “Kemiği kırılan ve darp edilen polislere ben vurmadım” diyerek kendini savundu.

Tutuksuz sanıklardan Halkevi Adana Şube Başkanı Osman Erkut da, polislerin kendisini de yere yatırıp yumruk ve sopayla dövdüklerini öne sürdü. Diğer tutuksuz sanıklar ise, polislere vurmadıklarını iddia etti.

Mahkeme heyeti, tutuklu 2 sanığın tahliyesine karar verirken, dinlenmeyen sanıklar ile olayda yaralanan 23 polis memurunun ifadelerinin alınması için duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*