1 Mayıs için son karar bugün Bakanlar Kurulu'nda

1 Mayıs için son karar bugün Bakanlar Kurulu'nda.18496
  • Giriş : 21.04.2008 / 12:45:00
  • Güncelleme : 21.04.2008 / 12:46:02

150'yi aşkın ülkede çeşitli adlar altında kutlanan 1 Mayıs, Türkiye'de yıllardır yasaklı, kısıtlı bir gün.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'1 Mayıs bayram tatili' önerisi bugün Bakanlar Kurulu'nda ele alınacak. Çalışma Bakanı Çelik, 'Gönlümden geçen tatil olması' dedi

Türkiye, dünyada 150 dolayında ülkede çeşitli adlar altında bayram olarak kutlanan 1 Mayıs'ı resmi tatil ilan etmeye hazırlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bu konudaki gönerisi bugün Bakanlar Kurulu'nda ele alınacak. Kurul dört parti tarafından TBMM'ye verilen tekliflere olumlu yaklaşırsa 1 Mayıs 2008, resmi tatil ve bayram ilan edilebilecek.

1 Mayıs dünyada 150 dolayında ülkede 'Emek Bayramı', 'İşçi Bayramı', '1 Mayıs Bayramı', 'Bahar Bayramı' gibi değişik adlar altında resmi tatil olarak kutlanıyor. Sendikaların yıllardan beri süren 1 Mayıs'ın Türkiye'de de bayram ve resmi tatil günü ilan edilmesi yönündeki talepleri hükümeti harekete geçirdi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 1 Mayıs'ın tatil olmasından yana olduğunu dile getirerek, bugünkü Bakanlar Kurulu'nda 1 Mayıs'ın tatil olup olmayacağının karara bağlanabileceğini söyledi. Çelik, bazı sendika başkanlarından gelen talebi Başbakan Tayyip Erdoğan'a ilettiğini ifade ederken, gönlünden geçenin 1 Mayıs'ın tatil ilan edilerek kutlanması olduğunu dile getirdi.

Konuyla ilgili olarak TBMM'de çeşitli partilere mensup milletvekillerince ayrı ayrı verilmiş çok sayıda yasa teklifi bulunuyor. Bakanlar Kurulu'nda konuyla ilgili karar alınması durumunda gerekli yasal düzenlemenin birkaç gün içinde gerçekleştirilmesi mümkün olacak.

En küresel bayram
Dünyanın birçok ülkesinde 1 Mayıs, 'Emek Bayram', 'İşçi Bayramı', 'Bahar Bayramı' ve '1 Mayıs Bayramı' adlarıyla resmi tatil olarak kutlanıyor.
Petrol-İş Sendikası Sendikal Eğitim Uzmanı Erhan Kaplan, 1 Mayıs ile ilgili yaptığı araştırmada, tüm dünyada emeğiyle geçinenlerin 1886 yılından beri kutladıkları 1 Mayıs'ın, en 'küresel' ve en geniş uluslararası bayram olma özelliğini hiç yitirmediğini ifade etti.

Kaplan, işçilerin, çalışanların, 1 Mayıs'ı, beyaz yakalı, mavi yakalı ayrımı olmaksızın, tüm dünyada bayram olarak kutladıklarını da belirtti.
Türkiye'de 1 Mayıs geleneğinin geçen yüzyılın başına kadar uzandığını dile getiren Kaplan, ama ilk kutlanmaya başlandığı dönemden bu yana yasaklarla engellenmeye çalışıldığını savundu. Bugün 1 Mayıs'ın birçok ülkede resmi tatil olarak kutlandığına işaret eden Kaplan, bunların çoğunlukla 'eski sosyalist ülkelerle, emperyalizme karşı ulusal kurtuluş mücadelesi vermiş' ülkelerden oluştuğuna dikkati çekti.

* * * * *

1 Mayıs 1935'te Bahar Bayramı ilan edilmişti

Türkiye'de 1 Mayıs 1935 yılında 'Bahar Bayramı' olarak kabul edildi. Ancak diğer genel tatil günlerinden farklı olarak bugün için çalışanlara ücret ödenmemesi kararlaştırıldı. Daha sonra çıkartılan kanunlarla 1951'de yarım günlük ücret ödenmesi, 1956 yılında ise tam gün ücret ödenmesi kabul edildi. İşçiler 1 Mayıs'ı ilk kez 1975'te DİSK tarafından bir düğün salonunda organize edilen etkinlikle kutladı. 1976 yılında ilk kez 1 Mayıs mitingi yapıldı. Taksim Meydanı'nda yapılan mitinge ülkenin dört bir yanından on binlerce kişi katıldı.

1977 yılında 500 bin kişinin katılımıyla Taksim'de yapılan mitingde provakatörlerin Taksim Meydanı'nı savaş alanına çevirmesi sonucu 36 kişi yaşamını yitirirken, 1980 yılında Türkiye'nin yönetime el koyan askerler, 1 Mayıs kutlamalarını tümüyle yasakladı. Bu arada 1 Mayıs tatil olmaktan da çıkarıldı.

Meydanlardaki 1 Mayıs kutlamaları yeniden ancak 1993'de başlayabildi. Taksim Meydanı ise 1977 yılından bu yana kutlamalara hâlâ açılmadı. DİSK, Türk-İş ve KESK öncülüğünde bazı sendikalar, İstanbul Valiliği'nin izin vermemesine rağmen, bu yıl 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama konusunda kararlı olduklarını ilan etti.

* * * * *

1 Mayıs resmi tatili için kritik gün bugün

Çeşitli adlar altında 1 Mayıs'ı resmen tatil kabul ederek kutlayan ülkeler şöyle:
'1 Mayıs Bayramı'
'Arnavutluk, Bangladeş, Bulgaristan, Cebelitarık, Çek Cumhuriyeti, Doğu Timor, Eritre, Finlandiya, Gambiya, Hindistan (bölgesel), İsveç, İzlanda, Karadağ, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Lüksemburg, Makedonya, Nepal, Norveç, Slovakya, Slovenya, Sri Lanka, Svalbard ve Jan Mayen, Sırbistan, Vatikan, Yunanistan.

'Emek Bayramı'

Almanya, Andorra, Angola, Anguilla, Arjantin, Aruba, Avusturya, Bahreyn, Barbados, Batı Sahra, Batı Şeria, Belarus, Belçika, Belize, Benin, Bolivya, Bosna Hersek, Botsvana, Brezilya, Burkina Faso, Burundi, Cezayir, Cibuti, Çad, Çin, Ekvador, Ekvator Ginesi, El Salvador, Ermenistan, Etiyopya, Fas, Fildişi Sahilleri, Filipinler, Fransa, Fransız Guyanası, Fransız Polinezyası, Gabon, Gana, Gine, Gine-Bissau, Grenada, Guadalup, Guatemala, Guyana, Haiti, Hırvatistan, Hollanda Antilleri, Honduras, Hong Kong, Irak, İspanya, İsviçre (bölgesel), İtalya, Kamboçya, Kamerun, Kırgızistan, Kolombiya, Komoro Adaları, Kongo Cumhuriyeti, Zaire, Güney Kore, Kuzey Kore, Kosta Rika, Küba, Laos, Macaristan, Madagaskar, Makau, Kenya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lübnan, Malavi, Malezya, Mali, Malta, Martinik, Mauritius, Mayotte, Meksika, Mısır, Moldova, Monako, Moritanya, Myanmar, Nijer, Nijerya, Nikaragua, Orta Afrika Cumhuriyeti, Pakistan, Panama, Paraguay, Peru, Portekiz, Reunyon, Romanya, Ruanda, Rusya, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lusia, Saint Pierre ve Miquelon, San Marino, Sao Tome ve Principe, Senegal, Seyşeller, Singapur, Somali, Surinam, Suriye, Svaziland, Şili, Tanzanya, Tayland, Tayvan, Togo, Tunus, Uganda, Ukrayna, Uruguay, Vallis ve Futuna, Vanuatu, Venezuela, Vietnam, Yemen, eni Kaledonya, Yeşil Burun (Cape Verde), Zambiya, Zimbabve.

'İşçi Bayramı'

Güney Afrika Cumhuriyeti, Vallis ve Futuna, Mozambik, Namibya.
Ve diğer adlarla kutlanalar: KKTC (İşçi ve Bahar Bayramı), Trans Dinyester (Uluslararası Emek Bayramı), Estonya (Bahar Bayramı), Kazakistan (Birlik Günü), Marşal Adaları (Anayasa Günü), Polonya (Devlet Bayramı).

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious