1 Mayıs ile ilgili komisyon talebi kabul edilmedi

1 Mayıs ile ilgili komisyon talebi kabul edilmedi.24155
  • Giriş : 15.05.2008 / 21:25:00

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu toplantısında, 1 Mayıs olayları tartışıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Komisyondan yapılan yazılı açıklamaya göre, Komisyon Başkanı Zafer Üskül, komisyona bugüne kadar bin 536 başvuru yapıldığını, bu başvuruların 906'sının sonuçlandırıldığını ve ilgililere cevaplarının iletildiğini söyledi.

Üskül, 227 başvurunun işlemde olduğunu, 403'nün ise işleme alınmayı beklediğini belirtti.

Komisyonun CHP'li üyeleri ise 1 Mayıs'ta İstanbul'da meydana gelen olaylara ilişkin alt komisyon kurulmasını istedi, ancak bu talep kabul edilmedi.

CHP'li milletvekilleri, alt komisyon kurulması talebinin, güvenlik birimlerinin verdiği raporlara dayanılarak kabul edilmemesini doğru bulmadıklarını, sendikaların görüşlerinin de alınması gerektiğini belirtti.

Bunun üzerine, AK Parti'li milletvekilleri, konunun, Genel Kurul'da ele alınan gensoru önergesi çerçevesinde yeterli ölçüde görüşüldüğünü bildirdiler.

CHP'li üyeden polise eleştiri

Bu arada, toplantıda, 1 Mayıs'ta İstanbul'da yaşanan olaylar tartışıldı. CHP'li milletvekilleri, emniyet güçlerinin göstericilere şiddet uyguladığını iddia etti.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, polisin; uyguladığı şiddetten kaçanların sığındığı hastaneye, hastaların ve küçük çocukların zarar göreceğini bile bile biber gazı attığını öne sürdü.

Emniyet güçlerinin DİSK binasına da biber gazı atarak şiddet kullandığını iddia eden Soysal, polisin; Osmanbey'de de orantısız güç kullandığını ve diğer göstericilere olduğu gibi kendisine de biber gazı, cop ve su sıkarak müdahale ettiğini öne sürdü.

CHP'li Soysal, emniyet güçlerinin 1 Mayıs'ta uyguladığı şiddet olaylarının komisyonca incelenmesi gerektiğini söyledi.

Komisyon Başkanı Zafer Üskül, olayların yeterince konuşulduğunu ve Genel Kurul'da da görüşüldüğünü belirterek, alt komisyon kurulmasına gerek duyulmadığını açıkladı.

Bunun üzerine, Taksim Meydanı'nın yılbaşı eğlencelerine, Futbol takımlarının seyircilerine açıldığını ifade eden Soysal, "Ancak, 1 Mayıs günü Taksim Meydanı, 'Çanakkale geçilmez' anlayışı içinde bizzat valilik tarafından kapatılarak kriz yaratılmıştır. Komisyonun bunu incelememesi duyarsızlıktır. Orada devletin hoşgörüsü değil, copu ve sopası egemen olmuştur" dedi.

Bazı AK Parti'li milletvekilleri ise 1 Mayıs olaylarına katılan sendikaların, içlerinde provokatör barındırdığını öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious