1 Mayıs kutlamaları karanfille başladı

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'nu ziyaret ederek, karanfil verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kılıç, 1 Mayıs'ın resmi tatil yapılmasını istedi.
Bakan Başgioğlu, bütün çalışanların 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlayarak başladığı konuşmasında, 1 Mayıs'ın anlamına uygun bir şekilde kutlanması temennisinde bulundu. Başesgioğlu, 1 Mayıs'ın ülkede ve dünyada uzun yıllardır hak arama sembolü haline geldiğini belirtti.

Başesgioğlu, Sosyal Güvenlik Reformu Kanunu'nun Meclis'te kabul edilmesinin her şeyin bittiği anlamına gelmediğini kaydetti. Kanunun 2007 yılında yürürlüğe gireceğine işaret eden Başesgioğlu, bu süre içerisinde taraflardan gelecek önerileri Meclis'teki konuşmasında dile getirdiğini belirtti. Başesgioğlu, Ekonomik ve Sosyal Konsey'de de Sosyal Güvenlik Reformu'nu değerlendireceklerini söyledi. Sosyal Güvenlik Reformu Kanunu'nu görüşülürken kazanılmış hakların korunması için gerekli hassasiyeti gösterdiklerine işaret eden Başesgioğlu, dünyadaki rekabet şartlarının da dikkate alınarak düzenleme yaptıklarını belirtti. Başesgioğlu, çalışma alanınındaki düzenlemeleri tek başlarına yapmayacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Sezer tarafından Sosyal Güvenlik Reformu Kanunu'nun 6. maddesinin iptal edilmesi ve 1 Mayıs'ın tatil edilmesiyle ilgili bir soruya Başesgioğlu, Cumhurbaşkanı Sezer tarafından yapılan iadenin yönetime ilişkin olduğunu ve çok önemli olmadığını belirtti. Başesgioğlu, bugünkü Bakanlar Kurulu'nda konuyu görüşerek karara bağlayacaklarını ve maddenin ilgili komisyona havale edildiğine işaret etti. 1 Mayıs'ın tatil olmasının kendisinin vereceği bir karar olmadığını, bu talebin de Bakanlar Kurulu'nda görüşüleceğine dikkat çeken Başesgiolu, önemli olanın 1 Mayıs'ın anlamına ve önemine uygun olarak kutlanması olduğunu vurguladı.

Bakan Başesgioğlu, kayıt dışı istihdam ve sendikal hareketin önündeki engellerin kaldırılmasıyla ilgili bir soruya ise Sosyal Güvenlik Reformu'nun uygulanmaya başlanmasıyla birlikte kayıtdışı istihdamda azalma olacağını ve bunun sendikal hareketi olumlu yönde etkileyeceğine dikkat çekti.

Bakan Başesgioğlu, 2821 ve 2822 sayısı Sendikalar Yasası ile ilgili çalışmalarını tamamladıklarını ve taslakları konfederasyonlara gönderdiklerini belirtti. Başgioğlu, konfedarasyonlardan gelecek önerilere göre gerekli düzenlemeyi yapacaklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious