1 Mayıs kutlamaları Taksim'den başladı

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

- 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları kapsamında biraraya gelen sivil toplum örgütleri Taksim Kazancı Yokuşu'nda 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları andı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Gümüşsuyu Caddesi üzerinde toplanan DİSK, KESK, Türk -İŞ ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Taksim'e kadar yürüyüş yaptı. Grup, 1977 yılındaki 1 Mayıs kutlamaları sırasında çıkan olaylarda hayatını kaybeden 37 kişiyi anmak üzere Kazancı Yokuşu'nun başında toplandı. Burada basın açıklaması yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Kazancı Yokuşu olaylarının gelecek yıl 30'uncu yıldönümü olduğunu hatırlattı. Çelebi, "1 Mayıs 1977'de 37 arkadaşımız burada katledildi. Aradan 29 yıl geçmesine rağmen failleri halen yakalanamadı." dedi.

Açıklamasında olayların 30. yıldönümü diyecekken yanlışlıkla 40. yılı diyen Çelebi, "Önümüzdeki yıl 1 Mayıs 1977 yılında yaşanan olayların 40. yılını anacağız. Bunu siyasi ve sivil toplum örgütlerinin birarada bulunduğu Taksim Meydanı'nda yapacağız. Yarın sayın Cumhurbaşkanı ile biraraya gelip Sosyal Güvenlik Yasası'nın Veto edilmesini isteyeceğiz. Meclisten geçmiş olmasına rağmen hakkımızı sonuna kadar arayacağız." şeklinde konuştu.

Ölenler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunan grup, daha sonra olay yerine kırmızı karanfiller bıraktı. Taksim Cumhuriyet Anıtı'na kadar yürüyen grup, buraya 1 Mayıs çelengini anıta bıraktı.

Bu arada yaşlı bir vatandaş çelenk bırakıldıktan sonra "Atatürk ölmemiştir ebedileşmiştir." diyerek Atatürk'ü öven sözler söyledi.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious