1 Mayıs kutlamaları yine inada bindi

1 Mayıs kutlamaları yine inada bindi.18314
  • Giriş : 30.04.2009 / 23:08:00

İşçiler 1 Mayıs'ta Taksim'de buluşma kararı aldı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile KESK Genel Başkanı Sami Evren açıklama yaptı.

SÜLEYMAN ÇELEBİ:

Bu yıl 1 Mayıs'ın bizdeki 100. yılı. Geçen yıl 1 Mayıs'ın tatil edilmesi gerçekleşti. 30 yıldır bu mücadeleyi sürdürdük. Bu adımı önemli buluyoruz. Herkese de teşekkür ediyoruz. Ama en önemlisi emekçiler büyük bedellerle bu kazanımı elde etti. Bu bedelleri ödeyenlere de şükranlarımızı sunuyor, teşekkür ediyoruz.

Taksim'deki talebimiz bir inatlaşma talebi değil, bir inancın sembolüdür. Oradaki irade bizim ve toplumun vicdanının iradesidir. Biz bu anlamda toplumun vicdanının sesiyiz. Bu örgütlenmeler böyle algılanmalıdır. Bu güne gelinceye kadar sabırla Taksim'de olacağımızı ifade ettik. Bugün isterdik ki diğer örgütlerle birlikte beraber önünüzde olalım. Tüürk-İş VE diğer sendikaların da burada olmasını isterdik. Ama sınıfın mücadele alanında bazen böyle ayrışmalar oluyor.

Bugün bu sürecin gerilmemesi adına yaptığımız bütün diyalog mekanizmalarında yer aldık. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Vali ile görüştük. Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlamak istediğimizi söyledik. Ama bu ayrışmalar, bu ikili politikalar bu süreci engelledi. İradeler konuldu, Başbakan iradesini koydu. İnatlaşmanın en net yaklaşımını ortaya koydu. Buna rağmen biz sabır ettik.

Biz yarın saat 10:00'da Pangaltı'da toplanıyoruz. Makul bir sayıyla toplanmak istiyoruz. Bu makul sayı diğer örgütlerle kıyaslanmasın. 70 örgütün temsiliyetiyle orada olacağız.

En ufak şiddet içeren yaklaşımın yanında yer almayacağız. Özgür bir ortamda yarın Taksim'de olmak istiyoruz. Yarın Taksim'de buluşmak üzere hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

SAMİ EVREN:

Yarın 1 Mayıs. Dünyada üretenler, emekçiler, yoksullar hep birlikte emeğin hak ve taleplerini, küresel krizin ortaya çıkardığı tahribatı, sosyal politikaları, adaletsizliği sona erdirmeyi ifade eden slogan ve pankartlarla Türkiye'de kutlayacağız. 1 Mayıs'ın Emek ve Dayanışma günü olarak tatil edilmesi yıllardır verilen mücadelenin bir kazanımıdır. Biz alan tartışması içinde değiliz. Ancak Taksim tartışması artık sadece Türkiye'ye özgü bir tartışma olmaktan çıkmış, uluslararası bir olay haline gelmiştir. Taksim duyarlılığımız 1977 katliamı ve devletin inatlaşmasından kaynaklanmaktadır.

1 Mayıs alanı Taksim alanıdır. Bu demokratik talebimizin gereği yerine getirilmelidir. 4 konfederasyon bir arada olsaydık Taksim bize açılacaktı. Ama malesef bu birlikteliği sağlayamadık. Buradan dersler çıkarmalıyız. 2010 1 Mayıs'ında birlikte olmak zorundayız.

Sayın Vali ile 2 görüşme yapıldı. Bu görüşmede Taksim talebimizi ilettik. Şiddet, kaosu asla kabul etmeyeceğimizi ifade ettik. Kendisi de '1 Mayıs'ta kimseye gaz bombası atılmayacağını, şiddet uygulanmayacağını ve geçen yılki görüntülerin ortaya çıkmayacağını' taahhüt etti. Diğer örgütlerin temsili düzeyde Taksim'e geleceğini söyledi. Biz de Pangaltı'da toplanacağımızı ve 70 örgütün makuliyetine uygun bir kitleyle meydandan nolacağımızı söyledik. Genel anlamda bir esneklik olduğunu söyleyebilirim. Bu yumuşama devam ederse yarın 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlayacağız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*