1 Mayıs kutlamalarında TMY tasarısı eleştirildi

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları, Sivas'ta sakin başladı ve bitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sivas'taki kutlamalar kapsamında, Mevlana Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık 150 kişilik grup, polis kontrolünden geçirilerek alana alındı. 3 ayrı yerde oluşturulan arama noktasında polis, üst araması yaptı, döviz ve afişleri kontrol etti. Geniş güvenlik tedbirleri arasında alana giren grup, hükümet, özelleştirmeler ve kapitalizim aleyhine sloganlar attı.

Grup adına bir konuşma yapan Tertip Komitesi Başkanı Veli Hasgül, 1 Mayıs'ın birlik, mücadele ve dayanışma günü olduğunu söyledi. Meclis gündeminde olan yeni Terörlü Mücadele Yasası (TMY) tasarısını da eleştiren Hasgül, bu yasayla özgürlüklerin baltalanmaya çalışıldığını savundu. Hasgül, "Temel hak ve özgürlüklere ilişkin sorunların devam etitği bir ortamda çıkarılmak istenen TMY'yle yeni kısıtlamalar ve baskılara zemin hazırlanıyor." dedi.

KESK Dönem Sözcüsü Elif Karadeniz de Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası yasalarıyla sağlığın bir hak olmaktan çıkarıldığını iddia etti. Emekliliğin imkansız hale getirildiğini belirten Karadeniz, "İktidar yeni soygun ve talan alanları oluşturuyor. Karşı çıkışları engellemek için de TMY ile en demokratik hak talepleri bile üstü örtülü sıkıyönetim uygulamaları ile susturulmaya çalışılıyor." şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından grup çalınan marşlar eşliğinde bol bol slogan attı. Kutlamaların son bölümünde ise grup, davul zurna eşliğinde halay çekti. Daha sonra grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu arada Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) alternatif 1 Mayıs kutlaması düzenledi. Kongre müzesi bahçesinde toplanan grup, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nı okudu. Grup daha sonra 1 Mayıs bildirisi dağıtarak olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious