1 Mayıs kutlamasında İstiklal Marşı'ndan rahatsız oldular

1 Mayıs kutlamasında İstiklal Marşı'ndan rahatsız oldular.18496
  • Giriş : 01.05.2008 / 01:33:00
  • Güncelleme : 02.05.2008 / 18:31:00

Gaziantep'teki 1 Mayıs kutlamalarına, İstiklal Marşı krizi damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Programın organizasyonunu üstlenen grubun saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'na yer vermeyişine İşçi Partisi üyeleri tepki gösterdi.

Gelen tepkiler üzerine İstiklal Marşı okundu ancak bu sefer de bazı gruplar, marşın okunmasına tepki göstererek alanı terk etti. Buna organizasyondaki hatalarda eklenince, 1 Mayıs Bayramı başlamadan bitti.

İstasyon Meydanı'ndaki kutlamalara, KESK, DİSK, TÜMTİS, DTP, İşçi Partisi, CHP, ESP, EMEP ve İŞ HAK DER'in de aralarında bulunduğu birçok sendika ve siyasi parti üyelerinden yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Güvenlik önlemlerini sıkı tutan polis, girişte kutlamalara katılanları tek tek aradı.

Gruplar daha sonra meydanda toplandı. Ancak meydandaki 1 Mayıs kutlamaları başlamadan bitti.

Programın başında saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmamasına üzerine İşçi Partisi üyesi Şenel Gökpınar, konuşmaların yapıldığı otobüsün üstüne çıkarak duruma tepki gösterdi.

İstiklal Marşı'nın okunmamasına kutlamalara katılan CHP'lilerin tepkisiz kalması ise dikkat çekti. Yapılan itirazların üzerine yaklaşık 15 dakika sonra yeniden saygı duruşunda bulunuldu. Ardından da İstiklal Marşı okundu.

Bu sırada Gaziantep İşçi Hakları Derneği (İŞ HAK DER), slogan atmaya devam ederek İstiklal Marşı'nın okunmasını protesto etti.

Otobüsün jeneratörünün arızalanması üzerine, Haber İş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Ali Tabur, mikrofonla başladığı konuşmasına önce megafonla devam etti. Megafonun da pili bitince, konuşma yarım kaldı. Bu sırada İŞ HAK DER ile ESP ve bazı gruplar alanı terk edince, 1 Mayıs kutlamaları başlamadan bitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious