1 Mayıs provokatörleri yine sahnede!

1 Mayıs provokatörleri yine sahnede!.13545
  • Giriş : 01.05.2009 / 14:14:00

Bugün bayramdı ama ne yazık ki sokaklarda olay çıkarmaya ve bayramı zehir etmeye çalışan gruplar vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sabahın erken saatlerinden itibaren bazı radikal sol örgütler, sendikaların arasına katılmak için polis bariyerlerini aşmak istedi. Polisin izin vermemesi üzerine Şişli'nin birçok cadde ve sokağında göstericilere müdahale edildi. Tazyikli su sıkan ve gaz bombası atan polislere eylemciler taş ve bilye atarak karşılık verdi. Kaldırım taşlarının isabet ettiği bazı polisler yaralandı. Olaylar nedeniyle birçok ev aracın camı kırıldı.

Bu arada, eylemcilere atılan gaz bombasından evlerinde ve belediye otobüslerinde bulunan vatandaşlar da etkilendi. Bölgedeki gerginlik sürüyor.

Şişli'de toplanan grup tazyikli su ile dağıtıldı

Şişli Camii önünde toplanan bir gruba polis müdahale etti. Toplumsal Müdahale Aracı'ndan (TOMA) sıkılan tazyikli su ile grup dağıtılmaya çalışıldı.

Şişli Camii ile DİSK binası arasında bulunan yolda toplanan yaklaşık 200 kişilik marjinal sol grupların taşkınlık çıkarması üzerine polis müdahale etti. Grup da polise taş atarak karşılık verdi. TOMA'dan sıklan tazyikli su sıkılması sonrası grup dağıldı ve etrafa kaçtı. Polis ayrıca biber gazı da kullandı. Burada 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Cihangir'de 9 gösterici gözaltına alındı

Cihangir'in ara sokaklarında polise taş atan göstericilerden 9'u gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 18 yaşın altında olduğu öğrenildi.

Kabataş'tan gelerek Cihangir üzerinden Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen gruplara polis müdahale etti. Yanlarında getirdikleri ve kaldırımdan söktükleri taşları atan göstericilere polis biber gazı ile müdahale etti. Kaçışan grubu kovalayan polis 9 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların 18 yaşın altında oldukları öğrenildi. Gözaltına alınanlar Beyoğlu Çocuk Büro Amirliği'ne götürüldü.

Shortland göstericilerin içine daldı

Şişli Bomonti'de polise taş ve sapanlarla bilye atan gruba shortland aracı müdahale etti. Yaklaşık 100 kişilik grubun içerisinde dalan shortlandtaki polis kaçan göstericilere megafonla, "Kaçmayın, erkekseniz gelin" diye bağırdı.

Pangaltı'daki müdaheleden kaçan gruplar Bomonti, Kurtuluş ve Feriköy sokaklarını savaş alanına çevirdi. Kaldırım taşlarını söküp kırarak polise atan göstericilere çevik kuvvet gaz sıkarak müdahale etti. Yüzleri maskeli göstericilerden bazıları polise sapanla çelik bilye ve misket attı. Çevik kuvvet grubu dağıtmakta zorlanınca zırhlı shortland adlı polis aracı göstericilerin içerisine daldı. Polis aracının geldiğini gören göstericiler kaçmaya başladı. Shortlandtaki polis göstericilerin arkasından megafonla, "Kaçmayın ulen. Kaçmayın. Gelin, erkekseniz kaçmayın." çağrısında bulundu. Ara sokaktaki kovalamaca devam ederken göstericiler shortlandı taş yağmuruna tuttu.

Feriköy'deki müdahalede ise çevik kuvvetin kaçarken yere düşen göstericileri jopladığı görüldü. Yerde dayak diyen bazı gösterciler, "Biz eylemci değiliz" diyerek joplardan kurtulmaya çalıştı.

Taksim'e çıkmak isteyen gruba polis müdahale etti

Taksim Meydanı'na 1 Mayıs'ı kutlamak için giden sendikalıların arasına katılmak için harekete geçen sol gruplara izin verilmedi. Polisle göstericiler arasında çatışma çıktı.

DİSK ve KESK üyelerinin yürüyüş yaptığı korteje girmeye çalışan bir gruba polis tazyikli su sıkarak müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericilerle polis arasında kovalamaca yaşandı. Eylemciler polise taş atarak karşılık verdi. Bu arada, biber gazından etkilenen bir bayana sağlık görevlileri müdahale etti.

Arbedede bir polis yaralandı

Taksim'de polisle göstericiler arasında arbede yaşandı. Bir gösterici gözaltına alındığı olaylarda bir polis de yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Taksim İlkyardım Hastanesi'nın yanında polisle göstericiler arasında arbede yaşandı. Gözlüğü kırılan bir gösterici, gözlüğünü kıranlara küfür ederek tapki gösterdiği görüldü. Olaylarda bir polis memuru da yaralandı. Yaralı polis Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Taksim Meydanı'nı zorlayan gruplara kırmızı suyla müdahale

Tarlabaşı Bulvarı'ndan Taksim Meydanı'na girmek isteyen marjinal gruplara panzerden kırmızı renkli su sıkılarak müdahale edildi. Ara sokaklara kaçan göstericiler polisi taş yağmuruna tuttu. Yaşanan kovalamacalarda yakalanan göstericiler joplardan kurtulamadı.

Tarlabaşı Bulvarı'nda İngiltere Başkonsolosluğu binasının arkasından Taksim Meydanı'na geçmek isteyen yüzleri maskeli göstericilere, polis gaz bombası atarak müdahale etti. Grubun taşla karşılık vermesi üzerine çevik kuvvet panzeri üzerlerine doğru hareket etti. Panzerden sıkılan kırmızı tazyikli su ile grup dağıtıldı. Ara sokaklarda göstericileri kovalayan polis panzeri taş yağmuruna tutuldu. Takviye çevik kuvvet ekiplerinin gelmesinin ardından ara sokaklarda uzun süre kovalamacalar yaşandı. Çevredeki binaların bodrum katlarına sığınan göstericiler polisten kaçamadı. Saklandıkları yerlerden teker teker çıkarılan göstericler yerlere yatırılarak uzun süre joplandı. Polis daha sonra bunları gözaltına aldı. Çevik kuvvet ekipleri görüntü almak isteyen basın mensuplarını da tehdit ederek engellemeye çalıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*