1 Mayıs Tunceli'de sakin geçti

1 Mayıs Tunceli'de sakin geçti.18314
  • Giriş : 01.05.2009 / 16:35:00

Kutlamalarda konuşan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'u takiyye yapmakla suçladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tunceli Cumhuriyet Caddesi'nde bir araya gelen kalabalık, Kışla Caddesi'ne kadar yürüdü. Sendika başkanlarının konuşmasının ardından söz alan DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, DTP'li yöneticilerinin tutuklanmasını eleştirerek, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un takiyye yaptığını öne sürdü.

Halis sözlerine şöyle devam etti: "Gece yarısı operasyonları ile mesnetsiz suçlamalarla insanları ceza evlerine tıkmaya çalıştılar. DTP'nin 52 üst düzey yöneticisi ve yüzlerce parti üyesi, şu an tutuklu ama bir şeyi göremediler, 1991'den bu yana HEP'den DEP'ten DTP'ye bizim bir halk hareketi olduğumuz görmediler."

Genelkurmay Başkanı'nın sivil siyaset otoritesinin üstüne çıkarak saatlerce televizyonlarda konuştuğunu ve takiyye yaptığını öne süren Halis, "Televizyonlarda saatlerce konuşan bir Genelkurmay başkanını dinliyoruz. Bir yığın canlı yayında, Genelkurmay başkanı Türkiye emekçilerinin Türkiye halkalarının kaderi üzerine konuşuyor. Bu ülkede başbakan yok, bu ülkede parlamento yok olacak ki bir asker konuşuyor" dedi.

Genelkurmay Başkanı'nın demokratik haklar konusunda yaptığı açıklamaların tamamen takiyye olduğunu iddia eden Halis, Başbuğ'un dağdan indirme projelerinin yanlış olduğunu söyledi.

Kışla Meydanı'nda yaklaşık 2 bin 500 kişinin katıldığı miting, yöresel Varvara oyunuyla son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*