1 Mayıs yasağına tepKİ!

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Erzincan'da geçtiğimiz yıllarda kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın bu yıl kutlanmasına Erzincan Valiliği'nden yasak geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına Erzincan Valiliği tarafından yasak getirildi. Kutlamalar için Erzincan Valiliği'nden izin alamayan KESK'e bağlı Eğitim- Sen ve Kristal- İş Sendikası üyeleri, Erzincan'da 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının sönük geçmesi sebebiyle tepkilerini dile getirdi. Yaklaşık 50 kişiden oluşan Eğitim- Sen ve Kristal-İş Sendikası üyelerinden oluşan grup, yaptığı basın açıklamasında uygulamaya tepki gösterdi.

Eğitim-Sen adına açıklama yapan İsmail Çelik, "En temel yasal haklarımızı kullanma konusunda bile antidemokratik uygulamalara başvuranlar, uluslararası bir bayram olan işçi ve emekçi bayramımızı engellemek için ellerinden geleni yapanlar ve bu amaçla 1 Mayıs için yasaklama getiren zihniyetin bu ülkenin emekçilerine karşı tarihsel bir suç işlediklerini de bilmelerini istiyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde tatil edilerek kutlanan 1 Mayıs Bayramı kutlamalarının Erzincan'da kutlanmasının yasaklanması insana ve emeğe saygı konusunda, bu ülkeyi yönetenler içinde bulundukları yasakçı zihniyetin teşhiri bakımından ibretlik bir durum olduğu, insan hakları ayıbı ve kendileri açısından utanılacak bir olay olarak eminiz ki vicdanlardaki yerlerini alacaktır." açıklamasında bulundu.

Toplanan grup daha sonra sloganlar atarak, olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious