1 Mayıs'ı kriz masasında takip etti

1 Mayıs'ı kriz masasında takip etti.4195
  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek MOBESE ve İl Asayiş Harekat Merkezi'nde inceleme yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarında meydana gelebilecek olaylara anında müdahale edebilmek için İstanbul Emniyet Müdürlüğünde; Emniyet, İl Jandarma Alay Komutanlığı, Merkez Komutanlığı, 52. Zırhlı Tümen ve Batı Grubu Komutanlığı, MİT, İl Sağlık Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ve İETT temsilcilerinin katılımıyla Asayiş Harekat Merkezi oluşturuldu. 1 Mayıs'ta meydana gelen olayları yakından takip etmek isteyen İstanbul Valisi Muammer Güler de, Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek bilgi aldı. Önce MOBESE merkezini gezen Vali Güler, miting alanlarını buradaki kameraların çektiği görüntülerden takip etti.

Basın mensuplarına hassas noktaların MOBESE kameraları ile görüntülendiğini aktaran Vali Güler, kutlamaların olaysız sona ermesi için çalıştıklarını söyledi. Taksim'de 34 kişinin gözaltına alındığını belirten Güler, "Defalarca yasak olduğunu söylememize rağmen Taksim Meydanı'nda yürüyüş ve açıklama yapmak isteyen bir grup oldu. Bunlardan 8'i bayan 34'ü gözaltına alındı." dedi. Vali Güler, miting alanlarında 1500'ü çevik kuvvet , 500'ü robocop olmak üzere değişik şube ve ilçelerden görevli 6 bin polisin görev yaptığını dile getirdi. Vali Güler, bugün İstanbul genelinde görev yapan polis sayısının 27 bin olduğunu ve emniyet teşkilatında izinlerin iptal edildiğini sözlerine ekledi.

Muammer Güler, MOBESE merkezinde yaptığı incelemenin ardından İl Asayiş Harekat Merkezi'ne geçti. Güler, İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör'ün başkanlık ettiği merkezde bilgi aldı.

Öte yandan, miting alanlarının ve hassas noktaların 24 MOBESE kamerası ile takip edildiği öğrenildi. Resmi olarak 10.00 -16.00 saatleri arasında Kadıköy İskele Meydanı, Kartal İskele Meydanı ile Beyoğlu TÜYAP salonunda miting ve basın açıklamasına izin verilen kutlama etkinliklerine ise değişik işçi sendikaları ile siyasi partilerin yer aldığı belirtildi. Kadıköy'de 20 bin, Türkiye Komünist Partisi liderliğinde Anti Emperyalist cephenin yer aldığı Kartal'da bin 500, Türkiye İşçi Partisi'nin basın açıklaması yaptığı TÜYAP sergi salonunda ise 500 kişinin ise kutlamalara katıldığı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious