1 Mayıs'ın bilançosu

1 Mayıs'ın bilançosu.14219
  • Giriş : 01.05.2008 / 20:21:00

İstanbul'da polise saldıran 530 gösterici gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Valisi Muammer Güler, şu ana kadar kentte 1 Mayıs dolayısıyla kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak isteyen, polise direnen, taş, sopa, molotofkokteyli, sapan ve bilyelerle saldırmak isteyen 530 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Vali Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesindeki yerleşkesinde düzenlediği basın toplantısında, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla kentte kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılmasını engellemek için ağırlıklı olarak emniyet ve jandarma bölgesinde yoğun güvenlik önlemi alındığını anlattı.

Alınan tedbirlerle, büyük bir olay meydana gelmeden bu kanunsuz eylemlerin engellendiğini belirten Güler, bir süreden beri alınan tedbirler nedeniyle kentte kısmen de olsa hayatın olumsuz etkileneceği konusunda uyarı ve bilgilendirmeler yaptıklarını hatırlattı.

Alınan tedbirler çerçevesinde bazı yol ve sokaklar ile şehir hatları vapurlarında kısıtlamalar uygulandığını anlatan Güler, ''Şu ana kadar kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak isteyen, polise direnen, taş, sopa, molotofkokteyli, sapan ve bilyelerle saldırmak isteyen 530 kişi gözaltına alındı. Olaylarda 8'i polis olmak üzere 38 kişi yaralandı. Yaralananlardan bir kısmı gazdan etkilendi, bir kısmı da taş ve sopa darbelerine maruz kaldı. Bunlar hastaneye intikal etti'' diye konuştu.

Güler, kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasalar çerçevesinde engelleneceğinin ifade edilmesine rağmen bazı kuruluşların buna uymayarak, bu toplantıyı yapma ısrarlarının gerginlik yarattığını ifade ederek, yaşanan gerginlikler sonucunda bazı vatandaşların da mağdur olduğunu bildirdi.

''Bunun sorumluluğu, bu gerginlikleri yaratan ve yasalara uymayan kişilerle ilgilidir'' diyen Güler, bununla ilgili gerekli hukuki ve cezai sorumlulukların yargı mercilerince belirleneceğini söyledi.

İstanbul Valisi Güler, bugün tüm kurum ve kuruluşların fedakarlık içinde görev yaptığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious