1 Mayıs'ta 30'uncu yıl alârmı

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

Emniyet, 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan 1 Mayıs kutlamalarının 30. yıldönümünde provokasyon uyarısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1 Mayıs kutlamaları öncesi Emniyet, 81 il emniyet müdürlüğünü alarma geçirdi. Genel müdürlüğün, 1 Mayıs için 37 il ve 3 ilçede kutlama düzenleneceğini bildirdiği rapora göre kutlamalara terör örgütleri DHKP-C, MLKP, TKP/ML, MKP, TKİB, TİKP, TKEP-L ve PKK/Kongra Gel'in sempatizan kadroları da katılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, terör örgütlerinin 1 Mayıs öncesi kutlamalara katılımı artırmak amacıyla yoğun faaliyet içinde bulunduğuna da dikkat çekti. Buna göre, terör örgütleri eylem ve etkinliklere katılımı artırmak amacıyla legal oluşumları uzantılarınca afiş asma, bildiri dağıtma, pankart açma ve yazılama eylemleri gerçekleştirdi. Yasadışı örgütlerin sempatizan kadroları arasında birlik ve beraberlik sağlamak amacıyla piknik ve gezi türünden propagandif faaliyetlere ağırlık verildiği, emniyet raporunda yer aldı. Raporda, "Yasadışı terör örgütlerinin sempatizanları bomba süsü verilmiş pankart açma ve molotofkokteyli atma türünden gösteriler gerçekleştirmişlerdir. Eylemlerle ilgili olarak 34 kişi güvenlik güçlerince gözaltına alınmıştır." denildi.

Raporda, 1 Mayıs 1977 yılında İstanbul Taksim Meydanı'nda meydana gelen olayların üzerinde de duruluyor. 34 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı olayların 30. yıldönümü olması nedeniyle DİSK ve KESK'in, kutlamaları Taksim Meydanı'nda yapmak amacıyla yoğun çalışma yürüttüğü anlatılıyor. Ancak tüm çalışmalara rağmen İstanbul Valiliği'nin Taksim Meydanı'ndaki kutlamalara izin vermediği raporda yer alıyor. DHKP-C ve MLKP örgütlerinin Taksim Meydanı'nda kutlama yapmak için hazırlıklarını devam ettirdikleri bildirilen raporda, terör örgütlerinin tek tip elbise giyecekleri, ölüm orucunda ölen örgüt mensuplarının resimlerini taşıyacakları, muhtemel müdahale sonrasında güvenlik güçlerine karşı geleceklerinin değerlendirildiği yer alıyor.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Türk-İş ve DİSK'in de aralarında bulunduğu bazı sendikaların anma nedeniyle Taksim'deki Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakmalarına izin verileceğini, ancak toplu olarak bir gösteri yapmalarına izin verilmeyeceğini kaydetti. Vali Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, üst düzey emniyet ve askeri yetkililer İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 1 Mayıs'ta alınacak olan güvenlik tedbirlerini gözden geçirme toplantısı yaptı. Toplantı sonrası bir açıklama yapan Güler, şunları söyledi: "1 Mayıs mitinginin Kadıköy'de yapılmasına izin verilmiştir. DİSK'in, Taksim alanında bir kitlesel toplantı büyük bir katılımla yapılması için müracaatı kabul edilmemiştir. Esasen orada yapılmak istenen kendilerince bir anma toplantısı olarak değerlendirilmektedir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sendika yöneticilerinin Taksim alanında çelenk bırakmaları, saygı duruşunda bulunmaları sembolik anma yapmalarına herhangi bir mani çıkarılmamaktadır."

Beyoğlu, Şişli ve Kadıköy'de 41 okul tatil

Kutlamaların yapılacağı Kadıköy ile izinsiz gösterilerin beklendiği Beyoğlu ve Şişli'deki 26 lise ve 15 ilköğretim okulunda eğitime bir gün ara verildi. İDO'ya ait vapur, deniz otobüsü ve yolcu taşımacılığı yapan diğer özel vapurlar saat 07.30'a kadar sefer yapacak. Taksim ve Taksim'den geçerek İETT ve Özel Halk Otobüsleri, Taksim Meydanı'ndaki duraklarda bekleme yapmadan birer durak sonra duracak. Taksim Meydanı'ndaki duraklar kullanılmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious