"1 Mayıs'ta akılsız başın cezasını halk çekti"

  • Giriş : 03.05.2008 / 16:55:00
  • Güncelleme : 03.05.2008 / 20:06:08

CHP Kocaeli Milletvekili Cevdet Selvi, Başbakan Erdoğan’ın, “Ayaklar baş olunca kıyamet kopar” sözüne atasözüyle karşılık verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul’da yaşanan olaylı 1 Mayıs kutlamalarını hatırlatan Selvi, “Maalesef 1 Mayıs’ta akılsız başın cezasını halk çekti” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Cevdet Selvi, Başbakan Erdoğan’ın, “Ayaklar baş olunca kıyamet kopar” sözüne atasözüyle karşılık verdi. İstanbul’da yaşanan olaylı 1 Mayıs kutlamalarını hatırlatan Selvi, “Maalesef 1 Mayıs’ta akılsız başın cezasını halk çekti” dedi.

Selvi, Başbakan Erdoğan’ın, 1 Mayıs kutlamaları öncesinde dile getirdiği “Ayakların baş olduğu yerde kıyamet kopar” sözüne ilişkin tartışmaları ANKA’ya değerlendirdi. Türkçe’de çok önemli atasözleri bulunduğunu ifade eden Selvi, şunları söyledi:
“Bizim çok önemli ata sözlerimizden bir tanesi ‘akılsız başın cezasını ayaklar çeker’ sözüdür. Burada 1 Mayıs’ı yaşadıktan sonra ve sayın Başbakanın tavrını, sözlerini ve çelişkilerini inadını hayretle izledikten sonra, bu atasözü 1 Mayıs’a uygun olarak ‘akılsız başın cezasını halk çeker’ olarak söyleyebiliriz.

1 Mayıs’ı bile yönlendiremeyen, yönetemeyen bir Başbakanın tavrı tutumu, demokrasiyi özümsemediğini gösterdi. Herhalde o iki tarafında bulunan üzerinde yazılanları okuduğu camlara ya yazı yazmadılar, eğer yazdılarsa da Başbakanı mahvettiler. Yazmadılar zannediyorum. Çünkü aklı ve mantığı olan bir kimse, 1 Mayıs’ı Türkiye’nin prestijini sarsan bir olaya çevirmezdi. Sanıyorum sağında ve solundaki camlara bakmadan konuştuğu için böyle oldu.

Türkiye’nin talihsizliği, 1 Mayıs’ta ‘akılsız başın cezasını ayaklar çeker’ sözü, ‘akılsız başın cezasını halk çeker’ şeklinde değişmesi. Olaylardan bütün Türkiye huzursuz oldu, İstanbul felç edildi. Başbakanın inadı aklının önüne geçti. Türkiye ve emekçi halk bunu hak etmedi. O nedenle akılsız başın cezasını maalesef halk çekti bu 1 Mayıs’ta.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious