1 Mayıs'ta gözaltına alınanlar terör örgütü üyesi çıktı

1 Mayıs'ta gözaltına alınanlar terör örgütü üyesi çıktı.14219
  • Giriş : 06.05.2008 / 18:28:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 1 Mayıs'ta Taksim'de yapılacak kutlamalarda terör olayları olacağına dair istihbarat bilgileri bulunduğunu belirterek, gözaltına alınanlardan 11 kişinin terör örgütü üyesi çıktığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Olaylarda istenmeyen görüntülerin yaşandığına dikkat çeken Beşir Atalay, konuyu araştırmak üzere bir ekip kurulduğunu bildirdi.

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'li Şahin Mengü'nün 1 Mayıs olaylarıyla ilgili gündem dışı konuşmasına cevap veren Beşir Atalay, 1 Mayıs'ın huzur ve barış içinde kutlanması için her türlü tedbirin alındığını dile getirdi. Atalay, "Gerek vatandaşın sağduyusu, gerekse alınan tedbirler nedeniyle bazı istisnalar hariç amacına uygun kutlama yapıldı'' diye konuştu.

1 Mayıs'ın 58 ilde 89 yasal etkinlikle kutlandığını, bu kutlamalara 100 binin üzerinde vatandaşın katıldığını ifade eden Bakan Atalay, bütün çabalara rağmen İstanbul'da istenmeyen olayların yaşandığını kaydetti. "İstanbul'da Taksim'de toplantı ve yürüyüş yapmak için izin istenmedi" diyen Bakan Atalay, İstanbul Valiliği'nin, ilgili birimlerin görüşünü alarak kutlama yapılabilecek alanları belirlediğini söyledi.

Bakan Beşir Atalay, "Durum bilinmesine rağmen Taksim'de miting için ısrarlı taleplerle karşılaşılmıştır. Bunu, Valilik olumlu karşılamamıştır. Şimdiye kadar Taksim'de miting yapılması için talep edilmesi söz konusu olmamıştır. Pek çok parti iktidar olmuş ama 1978'den beri miting alanı değiştirilmemiş. Geçmiş yıllarda yaşanan uygulamalar göz önüne alınarak karar verilmiştir'' dedi.

Taksim'de niçin miting yapılmayacağını, bütün tarafların ve kamuoyunun çok açık bir şekilde bildiğini vurgulayan Atalay, buna karşın sendikaların Taksim'de ısrarcı olduğunu kaydetti. 1 Mayıs'ta terör olayı olacağına ilişkin istihbarat bilgilerinin bulunduğunu dile getirenr Atalay, şöyle konuştu:

''Bazı terör örgütlerinin eylem yapabilecekleri gözönünde bulundurularak güvenlik tedbirleri alındı. Terör örgütlerince eylem yapılacağına ilişkin istihbarat verilmişti. İstanbul dışından çok sayıda gruplar gelerek 1 Mayıs'ta güvenlik güçleriyle çatışacakları yönünde veriler vardı. Önümüze gelen verilerden ciddi şekilde endişe ettik. Bu bilgileri sendika başkanlarıyla paylaştık. Eğer bir şey olmadıysa alınan tedbirlerdendir. Eğer tedbir alınmasaydı çok değişik şeyler olabilirdi. Eğer bu tedbirleri almasaydık o zaman görevimizi ihmal etmiş olurduk.''

Bakan Beşir Atalay, 1 Mayıs'taki olaylarda 533 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 165'i hakkında adli sürecin devam ettiğini belirterek, yakalanlardan 11 kişinin terör örgütü üyesi olduğunu söyledi. 1 Mayıs olaylarına katılanların çoğunun işçi olmadığının anlaşıldığını dile getiren Bakan Atalay, polisin önünde işçilerin değil, yasa dışı örgüt üyelerinin çıktığını bildirdi. Atalay, göstericilerin üzerinden tabanca, molotof kokteyli, sapan ile polis kalkanını delecek güçteki bilyelerin bulunduğunu kaydetti.

Polisin, kurallara aykırı olarak etkinlik düzenlemek isteyenlere müdahale ettiğini vurgulayan Atalay, ''Polise çok yükleniyorsunuz. Polis hepimizin güvenliği için var; bize de lazım. Polis kendine verilen görevi yerine getiriyor. Hiçbirimizin arzu etmediği olaylar oldu. Olaylarla ilgili bir ekip kuruldu, araştırma yapıyor. Bir haksızlık, yanlışlık varsa onun da üzerine gidilir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious