1 Mayıs'ta kimler tatil yapacak?

1 Mayıs'ta kimler tatil yapacak?.10609
  • Giriş : 09.04.2009 / 17:45:00
  • Güncelleme : 09.04.2009 / 17:58:20

Çelik, 1 Mayıs'ın geniş kapsamlı, bütün çalışanları içine alan bir tatil olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üçlü Danışma Kurulu toplantısı öncesinde açıklama yapan Çelik, çalışma ilişkilerinde kavgacı anlayışın geride kaldığını söyledi. Sosyal devlet, sosyal diyalog ve insan merkezli çalışma politikalarını dünyanın hayata geçirmeye başladığını ifade etti. Çelik, uzlaşmacı anlayışın 1 Mayıs'ı korku günleri olmaktan çıkardığını aktarırken, işçi ve emekçinin dayanışma gününe dönüştürdüğünü vurguladı. 1 Mayıs'ın Emek ve Dayanışma Bayramı olarak tatil ilan edilmesi konusundaki kanun tasarısını Bakanlar Kurulu'nun imzasına açıldığını aktaran Çelik, şunları söyledi:

"Şimdiden çalışanlarımızın 1 Mayıs'ını, Emek ve Dayanışma Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, emeğin dayanışması, çalışma hayatının sorunlarının irdelendiği, demokrasi kültürünün zirveye çıktığı, sevginin, barışın yeşerdiği bir bayram olarak hafızalarda bundan sonra umuyoruz ki yer edecektir. Ülkemize, çalışanlarımıza, milletimize hayırlı olması temennisinde bulunuyorum."

1 Mayıs Taksim'de mi kutlanacak? sorusuna Çelik, "1 Mayıs'ın nerede kutlanacağına yasal mevzuat çerçevesinde idare ve mülki amirler karar verecek." cevabını verdi. 1 Mayıs ile ilgili tasarıyı Meclis'te çok hızlı bir şekilde ele almayı planladıklarını vurgulayan Çelik, uzlaşma sağlanması halinde sendikal yasalarla ilgili değişikliklerle birlikte her iki konuyu kısa sürede hayata geçirmeyi istediklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*