1 milyar dolar kaybetti

1 milyar dolar kaybetti.9977
  • Giriş : 23.03.2008 / 21:10:00

Dünyanın ünlü spekülatörlerinden Jeo Lewis, tam 1 milyar dolar kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Para sihirbazı George Soros’tan sonra dünyanın en ünlü spekülatörleri arasında yer alan Tottenham Hotspur Futbol kulübünün kurucusu ve hissedarı Joe Lewis, JP Morgan’ın, Bear Stearns’ü almasıyla birlikte 1 milyar dolar kaybetti.

Yüzde 10 hissesine sahip olmak için 1.2 milyar dolar yatırdığı Bear Stearns’e olan güvenini, şirketin batma noktasına geldiği ana kadar hiç kaybetmeyen Lewis, JP Morgan’a satılana kadar Bear Stearns hissesi almayı sürdürdü. Ancak Bear Stearns’ün geçen hafta iflas noktasında JP Morgan’a çok ucuza satılmasının ardından Lewis’in 1.2 milyar dolarlık yatırımının değeri, bir anda 22 milyon dolara kadar düştü. Yakın arkadaşları, "Bankanızda hálá 22 milyon dolar olsa, milyar dolarlara çok da üzülmezsiniz" dese de, Lewis şimdi zararının en azından bir kısmını geri kazanabilmenin yollarını arıyor.

SOROS KADAR İYİYDİ

Dünyanın en çok kazanan sporcusu golfçü Tiger Woods’un da arkadaşı olan ve kur spekülatörü olarak tanınan Lewis servetinin büyük bölümünü George Soros ile birlikte 1992 yılında pound üzerinde yaptıkları spekülasyonda, poundun yüzde 16 değer kaybetmesiyle kazandı. Lewis’in İngiltere’de kara çarşamba olarak anılan bu günde kazandıkları, 16 yıl sonra Bear Stearns’in çöküşü ile birlikte yok oldu. İngiltere’de bir barın üzerindeki dairede doğan Lewis’in profesyonel yaşama başlaması da 15 yaşında babasına ait kafeteryada çalışmasıyla başladı.

ZİNCİR YAPTI

Babasının kafeteryasını özellikle turistlerin uğrak yeri olan bir restorana çeviren Lewis, bir süre sonra Hanover Grand adlı bir de kulübün sahibi oldu. 1970 yılında restoran işletmelerini satan Lewis, daha sonraları piyasalarda sadece kur spekülasyonuna konsantre oldu. Takma adı "Boksör" olan Lewis, İngiltere’deki vergi yükünden kurtulmak için Bahamalar’a yerleşti. Lewis, geçtiğimiz 30 yıl boyunca finanstan gayrimenkule kadar farklı konularda faaliyet gösteren 170 şirkete yatırım yaptı. Forbes’a göre, dünyanın en zengin 368’inci adamı olan Lewis’in Bear Stearns’in batışından önce 3 milyar dolar serveti vardı.

BAĞIŞLARLA TANINIYOR

Şu an hala Bahamalar’da yaşayan Lewis’in dünya vatandaşı olduğunu savunan arkadaşları, onun Arjantin’den Florida’ya kadar çok sayıda şehirde ev sahibi olduğuna dikkat çekerek, "Joe sıcak havayı takip eder" diyorlar. Golf, tenis ve at binmeye olan merakıyla tanınan Lewis, özellikle sağlık araştırmaları için yatırdığı milyonlarca dolarlık bağışlarıyla da tanınıyor. Arkadaşı Tiger Woods ile golf oynamak için bir bağış kapsamında 1.4 milyon dolar ödediği bilinen Lewis’in, şimdi, Bear Stearns kaybını nasıl kapatacağı merakla bekleniyor.

Bear Stearns’de en çok kaybedenler

JAMES BARROW: Barrow Hanley Mewhinney & Strauss yöneticisinin satıştan doğan kaybı 991.7 milyon doları buldu. 2007 yılından bu yana Bear Stearns’a yatırım yapıyordu. Bankada yüzde 10’a yakın pay sahibiydi.

JAMES CAYNE: Bear Stearns’in eski CEO’su 477.8 milyon dolar kaybetti. Cayne Bear Stearns’e ait iki hedge fonun çökmesinin ardından sürekli uyuşturucu almak ve briç oynamakla suçlanarak görevden alınmıştı. ’Yetkisiz Başkan’ olarak kalmıştı.

BİLL MİLLER: Legg Mason Capital’ın Başkan ve CEO’su 198.6 milyon dolar kaybetti.

BRUCE SHERMAN: Private Capital Management’ın CEO’su 478.5 milyon dolar kaybetti. Kendi adına olan hisseleri banka ile ilgili kötü duyumları alır almaz sattı. Ancak, şirketi hızlı davranamadığı için 5.5 milyon hisse elinde kaldı.

ALAN SCHWARTZ: Bear Stearns’in Başkan ve CEO’su iken satışla 115.7 milyon dolar kaybetti.

CARL GLİCKMAN: Bear Stearns yöneticisi. 27.2 milyon dolar kaybetti. Bankanın inceleme komitesinde çalışıyordu.

SAMUEL MOLİNARO JR.: Bear Stearns CFO ve COO’su olan Samuel Molinaro 20.6 milyon dolar kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious