1 milyar dolarlık projemiz var, korkmuyoruz

1 milyar dolarlık projemiz var, korkmuyoruz.9293
  • Giriş : 28.01.2009 / 09:07:00

Amerika kaynaklı mortgage kriziyle birlikte bir anda durma noktasına gelen ve ölü bir sezon geçiren inşaat sektöründe bazı firmalar başarılı projelere imza atmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyük projelerinden birini hem de kriz öncesi fiyatlarla İstanbul Çengelköy'de satışa çıkaran Mesa, aynı zamanda Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev için de 65 milyon dolara devasa bir başkanlık konutunu inşa ediyor. Türkiye'yi de etkileyen global ekonomik krizin 2009 sonuna doğru etkisinin azalacağını belirten Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, bugüne kadar sekiz kriz gördüklerini, 1 milyarlık projeleri olduğu için krizden korkmadıklarını söyledi. Boysanoğlu, "Uygulanabilir projeler yıl sonuna doğru finansal kaynaklara kavuşacak diye düşünüyorum." dedi.

Uzmanlık alanını 'konut' olarak seçen Mesa, krize rağmen yeni projelerinden vazgeçmedi. 40 yıldır Libya'dan Rusya'ya, Riga'dan Almatı'ya 7 milyon metrekare inşaat yapan şirket, 200 milyon dolarlık stok yüküne rağmen, 800 milyon dolarlık yeni projeyi tamamlamaya çalışıyor. Bugün 40. yılını kutlayan Mesa'nın yönetim kadrosu, gazetecilerle bir araya geldi. 7 bin 500 kişiye istihdam sağlayan şirketin üst düzey yöneticisi Erhan Boysanoğlu, her şeye rağmen 2009'a moralle girdiklerini ama göründüğü kadarıyla işlerin yavaşladığı sinyalleri aldıklarını belirtti. "İşlerin iyi gittiği dönemlerde başta tekstilciler olmak üzere herkes müteahhit oldu. Türkiye'de kesin kayıt yok ama şu anda 300 bin civarında müteahhit var. Polonya'da müteahhit sayısı sadece 6. Almanya'nın yurtdışında iş yapan müteahhit sayısı 18. Bizim sektörde başladıysanız devam edeceksiniz." diye konuşan Boysanoğlu, yavaşlama sürecine girildiği için müteahhit sayısının azalacağını kaydetti. Öte yandan şirket, 2008 yılında Türkiye'nin en değerli gayrimenkul yatırım ortaklığını kurma hazırlıklarını da tamamladı. Önce şirketleşen ve bunu 2008 Ekim ayında SPK'ya onaylatan Mesa GYO, yaşanan kriz yüzünden halka açılmayı erteledi. Mesa, 2008 yılında 480 milyon TL ciro elde etti.

Mesa'nın yurtdışı projelerinden biri de Polonya'nın başkenti Varşova yakınlarındaki Maksimus projesi. Polonya'da tekstil işi yapan Süryani Sabri Bektaş kanalıyla Varşova'yı keşfeden Mesa, burada 1 milyon metrekare arsa alıp, 100 bin metrekare inşaat ile 4 bloku 60 milyon dolarlık yatırımla yapar. 700 kiracılı Maksimus projesini 2 yıl işletip 157 milyon dolara Musevi yatırımcılara satar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*