1 milyar insan nörolojik sıkıntı çekiyor

1 milyar insan nörolojik sıkıntı çekiyor.8806
  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada bir milyara yakın insanın çeşitli nörolojik sıkıntılar çektiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nörolojik sıkıntılar arasında beyin damarları rahatsızlıkları, baş ağrıları, beyin travmaları, nöroenfeksiyonlar ve Parkinson'un sayıldığı raporda, her yıl nörolojik hastalıklara bağlı olarak 6,8 milyon kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

European Journal of Neurology'nin çalışmalarına da dayanılarak Avrupa'da 2004 yılında nörolojik hastalıkların tedavisine 139 milyar avro harcandığı belirtilen raporda, bütün dünyada cinsiyetlerinden bağımsız olarak her yaşta, her eğitim ve gelir düzeyindeki insanların nörolojik rahatsızlıklardan etkilendiği belirtildi. Raporda, bununla birlikte 65 yaş üstü nüfus açısından bazı ülkelerde nörolojik hastalıkların yükünün giderek arttığına, yoksul ülkelerde tedavi olanaklarında önemli zorluklarla karşılaşıldığına dikkat çekildi.

DSÖ Genel Müdürü Margaret Chan, yazılı açıklamasında, ucuz ve kolay ulaşılabilir etkin tedavi olanaklarına karşın, Afrika'daki 10 sara hastasından yaklaşık 9'unun tedavi olamadığını belirtti.

Tedavi olanaklarına ulaşılamamasını, uygun olmayan sağlık yardımı sistemlerine, nitelikli personel eksikliğine, temel ilaçların yokluğuna ve geleneksel inanışlar ve uygulamalara bağlayan DSÖ, nörolojik hastalıklar tedavisinin birçok hasta için tıbbi yardıma ulaşmanın tek yolu olan temel sağlık hizmetlerine dahil edilmesini tavsiye ediyor ve bu çerçevede doktorların ileri bir teknoloji gerektirmeyen müdahalelerde bulunabileceğini düşünüyor.

DSÖ, önlemler başlığı altında ise beyin travmalarına karşı motosiklet kullananların kask takması ve araçlarda emniyet kemeri kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. DSÖ ayrıca, menenjite karşı aşı ve sıtmayla mücadele gibi önlemlerin de nörolojik hastalıkların sayısını azaltabileceği görüşünü savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious