1 milyar insan ölebilir

  • Giriş : 02.07.2007 / 17:15:00
  • Güncelleme : 02.07.2007 / 17:21:03

Dünya Sağlık Örgütü, önlem alınmaması halinde bu yüzyılda bir milyar kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan öleceğini bildirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Örgütün Tütünsüz Girişimi başkanı Douglas Bettcher, Bangkok'taki bir konferansın açılışında yaptığı konuşmada, "Tütün kötü bir ürün. Kullananların yarısını öldürüyor" dedi.

Sigara yüzünden yılda 5,4 milyon kişinin öldüğünü, bunların yarısının gelişmekte olan ülkelerde olduğunu belirten Bettcher "Bu, her saat bir jumbo jetin düşmesi demek" diye konuştu.

Bettcher, gelişmekte olan ülkelerde özellikle gençler arasında sigara kullanımının giderek arttığına dikkat çekerek, gelecek 20 yılda sigaradan ölenlerin sayısının yılda 8,3 milyona çıkacağını söyledi.

Vergilerin artırılması, reklâmların yasaklanması gibi tedbirlerle sigara tüketiminin düşürülebileceğini belirten Bettcher, buna sıkı sigara yasakları getiren Singapur, Avustralya ve Tayland'ı örnek verdi.

Bettcher, bunun "önlenebilir bir salgın" olduğunu kaydederek, "Bunu başarabilirsek 2050'ye kadar 200 milyon hayatı kurtarabiliriz" dedi. Tayland'da sigara tüketimi, yasağın uygulanmaya başlandığı 15 yıl önceki yüzde 30'dan yüzde 18'lere düştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious