'1 milyar YTL KOBİ'leri bekliyor'

  • Giriş : 24.01.2007 / 00:00:00

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB'un 2007'de, KOSGEB, Tübitak, Halkbank ve Türk Patent Enstitüsü işbirliğiyle 'Kobi Bilgi ve Eğitim Fuarları' düzenleyeceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hisarcıklıoğlu bu arada, Kobi Bilgi ve Eğitim Fuarları için “1 milyar YTL kobi'leri bekliyor” sloganının benimsendiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Kosgeb Başkanı Bayram Mecit, TPE Başkanı Yusuf Balcı, Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci'nin katıldığı ve ilki 26-27 Ocak?ta Ankara?da başlayacak Kobi Bilgi ve Eğitim Fuarlarının tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yaptı.
Hisarcıklıoğlu, Türk ekonomisinin dinamik gücü olan kobi'ler için, 6 kurumun birden biraraya gelerek böyle bir platformun oluşturulmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Kobi'lerin faaliyetlerini yürütebilmek için çok sayıda kurum ve kuruluşla muhatap olduğunu belirterek, bir fabrika kurup, faaliyete geçirmek için 71 kurumdan belge onaylatıp, 349 adet imza tamamlamak zorunda olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, bunlardan 316?sının yatırım aşamasında gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, daha sonra işletme aşamasına geçildiğinde, emisyon izninden tutun, itfaiye raporuna 33 imza daha gerektiğini ifade ederken, “Böyle bürokratik bir ortamda iş yapabilmek için, müteşebbiste peygamber sabrı olması gerekiyor" dedi.

Kobi'lerin sadece, izin ve ruhsat konularındaki mevzuatı takipte değil, çok çeşitli kurumlara dağılmış olan kobi desteklerinden yararlanma sonusunda da sıkıntı yaşadığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
“İşte TOBB, bu sorunların çözümüne katkıda bulunmak amacıyla 2007 yılı içerisinde 20 ilimizde Kosgeb, Tübitak, Halkbank ve Türk Patent Enstitüsü işbirliğiyle Kobi Bilgi ve Eğitim Fuarları düzenleyecek. Kobi yöneticisi veya girişimci bu fuarlara geldiğinde, kobi'lerle ilgili ne kadar kamu veya özel sektör kuruluşu varsa bunları karşısında görecek.

Panel ve standlarda kobi'lere yönelik destekler, üretim, dış ticaret, sınai mülkiyet hakları, belgelendirme, finansman, pazarlama, fuarlar, iç ve dış yatırım ve mevzuat konularında kafasında oluşan sorulara cevap bulabilecek.??
Hisarcıklıoğlu, Kobi Bilgi ve Eğitim Fuarlarına sadece destek veren kurumların değil, kobilerin çeşitli izin ve ruhsatlar almak zorunda oldukları kurum temsilcilerinin de katılacağını söyledi.

Bilgi fuarının bir diğer önemli faydasının, kobi desteklerini müteşebbislere tanıtmak olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, geçmiş yıllardaki uygulamaların, kaynakların kobi'ler tarafından verimli kullanılamadığını gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti: “Bu yüzden biz, Kobi Bilgi ve Eğitim Fuarları için (1 milyar YTL kobi'leri bekliyor) slonganını benimsedik. Zira bu rakam, 2007 yılı içerisinde kobilere yönelik olarak değişik kurum ve kuruluşlar tarafından verilecek destek miktarlarının yaklaşık olarak toplamıdır. Fuarların ilki 26-27 Ocak?ta Ankara?da yapılacak ve kobilerle ilgili yaklaşık 100 kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşu bu fuarda kobilere bilgi vermek üzere stand açacaktır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious