1 milyar YTL KOBİ'leri bekliyor

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

TOBB öncülüğünde 2007 yılında Türkiye'nin 20 ilinde düzenlenecek fuarlarla KOBİ'ler bilgi ve hizmet üreten çözüm ortaklarıyla buluşturulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çeşitli kurumlardan sağlanan 1 milyar YTL'lik destek ve teşviklere ulaşmak için Fuarda, kurum tesmsilcileri ile birebir görüşme imkanı bulacak olan KOBİ'ler, Fuar sayesinde destek ve teşviklere ulaşma yollarını öğrenecekler.

EGE Bölgesi Sanayi Odasında (EBSO) KOBİF Fuar organizasyonunu gerçekleştiren Forum Fuarcılık Proje Sorumlusu Zeynep Balkan ile birlikte toplantı düzenleyen EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, ihracatın gelişmesi için KOBİ'lerin destek ve teşviklerden yararlanması gerektiğini vurguladı.

KOBİ'lerin bu desteklerin büyük bir kısmından habersiz olduğunu ifade eden Taşkın, ''KOBİ'ler bu destekleri bürokrasi olarak görüp uğraşmıyorlar ve bu nedenle kullanmıyor. Bedellerini ceplerinden ödüyorlar. Lütfen bu desteklerden faydalanın'' dedi.

Hazine, KOSGEB, TUBİTAK ve DPT'nin KOBİ'lere 1 milyar YTL'yi bulan destek ve teşvik verdiğini hatırlatan Taşkın, kaynağın olduğunu ancak bu kaynağı verecek firmaların bulunamadığını kaydetti. Bu yardımlardan çoğu KOBİ'nin haberi bile olmadığını anlatan Taşkın, KOBİ temsilcileri ayaklarına kadar gelen bu fuara zaman ayırarak, 1 milyar YTL'ye ulaşmanın yollarını öğreneceklerini açıkladı.

İzmir'de bu fuarların dördüncüsünü düzenlediklerini ifade eden Forum Fuarcılık Proje Sorumlusu Zeynep Balkan, bugüne kadar 10 bin kişinin üzerinde katılımcının olduğunu söyledi.

Balkan, Fuara katılan KOBİ'lerin teşvikleri nasıl alacakları konusunda eksikliklerini tespit ettiklerini belirterek, ''İzmir yeniliğe daha açık.Gelişimlere kısa sürede ayak uydurabiliyor. Rekabetin yoğun olduğu bir dönemde KOBİ'ler ancak yeni yatırımlarla kendilerini yenileyerek ayakta kalabilir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious