1 milyon kartzede tefeciye mi düşüyor?

1 milyon kartzede tefeciye mi düşüyor?.11620
  • Giriş : 22.06.2009 / 19:40:00

BDDK açıkladı, kredi kartında kafalar karıştı. 1 milyon kişi, kart müjdesini göremeden tefecinin eline mi düştü?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) son raporu, büyük şaşkınlık yarattı. BDDK, Bankalar Birliği verilerini kullanarak 31 Mart itibariyle kredi kartı batağına düşmüş müşteri sayısını 1 milyon 864 bin olarak açıkladı.

Oysa daha on gün önce Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredi kartlarına ilişkin yapılandırma müjdesini verirken, bunun Nisan sonu itibariyle 874 bin kişiyi ilgilendirdiğini söylemişti.

Tefeciye mi düştüler?

İşte bankalarla ekonomi yönetiminin "kredi kartı pazarlığı" yaptığı son bir ay içinde 990 bin kişiye ne olduğu, sorusu yanıt bekliyor. Acaba bankalar yasanın çıkacağını önceden haber alıp, tüketiciyi anlaşma masasına mı çekti; yoksa Başbakan'ın sözleri nedeniyle umudunu kesen vatandaş çareyi tefeciye gitmekte mi buldu?

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya'ya1 ayda 1 milyon kişinin borcunu nasıl ödediğini soruyoruz? Kaya, bu insanların büyük bölümünün tefecilere gittiğini ileri sürüyor. “Cami önlerinde, alt ve üst geçitlerde, gazete sayfalarında ilanlar veriliyor, broşürler dağıtıyorlar; 'gelin kredi kartı borç sorununuz biz çözelim' diye. Kim bunlar, tefeciler.”

990 bin kişinin büyük bölümünün tefeciye gitmiş olabileceğini yineleyen Kaya, bunun gerekçesini ise şöyle açıklıyor:

“Tefeci dediğimiz adam, getir borcunu yıllık yüzde 30 faizle ben çözeyim, diyor. Bakın banka yıllık yüzde 60 faiz alırken, tefeci yüzde 30 istiyor. Peki şimdi ben soruyorum, gerçek tefeci kim?”

Tasarı değişecek mi?

Kredi kartı borçlarının yapılandırılmasını öngören düzenleme geçen hafta TBMM Sanayi Komisyonu'nda kabul edildi. Bu hafta ise Genel Kurul'a gelecek. Bankalar lehine düzenlemeler içerdiği iddiasıyla büyük eleştirilere neden olan tasarının Genel Kurul'da 'yumuşatılması' bekleniyor. Yumuşatılacak hükümler arasında ise yıllık kart ücreti için öngörülen 35 liralık ücretin düşürülmesi başı çekiyor.

Tüketiciler Birliği, 550 milletvekili için kart kullanıcılarının durumu ile bankaların sağladıkları kazançlarla ilgili bir dosya hazırlıyor. Birlik, komisyonda, Bankacıların ve hükümetin yoğun baskısı altında kalan vekillerin, Genel Kurul'da daha rahat 'oy' kullanacağına inanıyor.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*