1 milyon kişiye 'Hacker' vurgunu

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Müşterilerin internet adreslerinden yüzbinlerce dolar çeken şebekenin 17 elemanı İzmir'de yakalandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şimdiye kadar 1 milyon kişinin adresine Rusya'dan virüslü mail göndererek hesap bilgilerini elde eden Rus mafyası, bu bilgileri Türkiye'deki şebeke elemanlarına iletiyordu. İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, baskın yaparak 17 kişiyi yakaladı.

ÖZEL EKİP KURULDU
Bilişim Suçları Grup Amiri Kubilay Güngör yönetiminde kurulan 20 kişilik özel ekip, internet aracılığıyla vatandaşların banka hesaplarındaki paraları başka hesaplara aktaran şebeke elemanlarının belirlenerek yakalanması için çalışmaya başladı. İzmir, Fethiye, Didim ve Kuşadası'nda 'eş zamanlı' operasyonlarda M.M., C.U. K.Ç, M.C.E, O.M, T.M, Ö.F.M, V.E, U.G, İ.K, E.S, Z.Ş, S.K, M.F.M, İ.Y.M, H.K. ve A.Ç. yakalandı. Gözaltına alınan zanlılar İzmir'e götürüldü.

YÜZDE 10 KOMİSYON
Türkiye'deki şebeke, hesaplardan aktarılan paraların yüzde 10'unu komisyon olarak Rus 'hacker'lara gönderiyordu. Polis, paraların Leonid K, Vitaly V. ile Dimitriy V. adlı kişilerin hesaplarına havale yapıldığı, bu kişilerle ilgili araştırma yapılması amacıyla isimlerinin Interpole verildiği belirtildi.

ELE GEÇENLER
Şebekenin gösterdiği yerlerde yapılan aramalarda 3 bilgisayar, 3 diz üstü bilgisayar, 2 flash bellek, değişik kişiler adına düzenlenmiş sahte kimlikler, kredi kartları, hesap cüzdanları, 45 bin YTL, 14 bin 550 dolar, çok miktarda altın bilezik ve takılar, 350 gram esrar ve 1 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious