1 milyonu aşkın kişi SSK'lı oldu

1 milyonu aşkın kişi SSK'lı oldu.11057
  • Giriş : 30.04.2008 / 16:23:00

Yeni Sosyal Güvenlik Yasası emekli olma yaşını 65’e çıkarınca eski şartlara göre emekli olmak isteyenler sosyal güvenlik kurumlarına akın etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Onay için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü bekleyen yeni Sosyal Güvenlik Yasası’na göre 30 Nisan’dan önce sigortalı olanlar 58-60 yaşında emekli olacak. 1 gün sonra sigortalı olanlar ise 65 yaşında emekli olabilecek. İşte bu fark, vatandaşın sigortalı olmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na akın etmesine neden oldu.

Yoğun SSK’lı olma isteğinin ardında erken emekli olabilmek, yüzde 10 daha fazla emekli maaşı almak gibi avantajlardan yararlanmak yatıyor. Eski yasanın fırsatlarını kaçırmak istemeyen vatandaşlar son aylarda hem kendilerini, hem de çocuklarını sigorta ettirdi.

TEZEL: 1.3 MİLYONA ÇIKAR

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, eski yasaya göre emekli olmak için sigortalı olanların tam sayısının 2 hafta içinde belli olabileceğini söyledi. Yılbaşından 27 Nisan’a kadar olan süre boyunca sigortalı olanların sayısının 1 milyonu aştığını belirten Tezel, “Son 2 gündeki uzun kuyruklar, geriye dönük ödeme ve posta yolu ile gelenler de dikkate alınırsa sayının 1 milyon 300 bin kişiye çıkmasını bekliyorum” dedi.

TOPLAM SİGORTALILARIN YÜZDE 10’U

Türkiye’deki sigortalı sayısının 9.5 milyon olduğu göz önünde bulundurulduğunda yeni yasadan kaçınmak isteyenlerin toplam sigortalıların yüzde 10’unu aştığı görülüyor.

Sosyal Güvenlik Yasası ne getiriyor?

İSTİHDAM RAKAMLARINI ETKİLEYECEK


Yeni sigortalıların istihdam istatistiklerini de etkilemesi bekleniyor. Uzmanlar “Sigortalı olanlar kadar insan çalışıyor gözükecek ve istihdama eklenecek. Ancak bu kişiler 10 gün, 1 ay çalışmış gösterileceği için istihdam rakamlarında önce bir artış olacak sonra rakamlar tekrar aşağı inecek” diyor.
SGK’YA NAKİT AKIŞI

Bu yığılma ayrıca istatistiklerde kayıtlı çalışan sayısını da artmış gibi gösterecek. Yığılmanın olumlu yanı ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na sigorta girişleri nedeniyle bir süre için nakit gelmesi ve bunun da kurumu biraz rahatlatması.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious