1 Nisan şakası kurbanı olmayın

  • Giriş : 31.03.2006 / 00:00:00

Nisan bir... Cumartesi günü evinizden çıkmadan önce takvime alıcı gözüyle şöyle bir bakın. Yoksa hiç ummadığınız bir anda şaka seven bir dostunuzun kurbanı olabilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çünkü, şakanın günü 1 Nisan'ın eli kulağında. 1 Nisan'ın ortaya çıkışı konusunda çeşitli varsayımlar mevcut. İlk olarak eski Romalıların Hilarya, Hintlilerin ise Huli Festivali'nde görülen şakaların 1564'te Fransa'da yapılan takvim düzenlemesiyle gelenek haline geldiği sanılıyor. Fransa'da 1564 yılında takvimde yapılan reformla yılbaşı 1 Nisan'dan 1 Ocak'a alındı. Bu arada, 1 Nisan'ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacıyla yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline geldi. 1 Nisan'ı yılbaşı kabul edenlere ise “Nisan Balığı” adı verildi. Fransa'dan sonra diğer ülkelere de geçen bu gelenek, 18. yüzyılda İngiltere ve İskoçya'ya da yayıldı, oradan da Amerika'ya taşındı.

‘Ağaçlarda spagetti yetişti’

Yıl 1957... BBC'nin saygın haber programı “Panorama”, ılık geçen kış nedeniyle ağaçlarda artık spagetti yetişmeye başladığını duyurdu. Bunun ardından köylülerin artık ağaçlardan spagettinin hasadını yapmaya başladığı açıklandı. Bir anda televizyon kanalına telefon yağmaya başladı, tüm izleyiciler spagetti ağaçlarını nasıl yetiştirebileceğini sordu.

Erzurum'da yayınlanan haftalık “Palandöken” gazetesi de vali ve büyükşehir belediye başkanının hükümete tepki için istifa ettiklerini manşetten verdi. Haberin devamının verildiği iç sayfada ise yöneticilerin hoşgörüsüne sığınılarak Nisan 1 şakası yapıldığı açıklandı.

Trabzon'da yayınlanan bölgesel Kuzey Ekspres gazetesi, sürmanşetinde, “Fatih Tekke Fener'de” başlığıyla okuyucularına verdiği haberde, milli futbolcunun gelecek sezon için Sarı-Lacivertli takımla anlaştığını duyurdu. Gazete, son sayfasında ise 1 Nisan şakası yaptığını ve haberin gerçeğini yansıtmadığını belirten bir yazı yayımladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious