1 Ocak ne kıyamet olacak, ne de milat!

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Genel Sağlık Sigortası için "Bazılarının söylediği gibi ne kıyamet olacaktır, ne de milat" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlıkta dönüşüm projelerinin tartışıldığı '4. Sağlık Zirvesi' Antalya'da başladı. Kamu ve özel sağlık sektörü temsilcilerinin katıldığı zirvede Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak Genel Sağlık Sigortası tartışılacak.

Zirvenin ilk gününde konuşan ve SGK ile GSS hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sabahattin Aydın, 1 Ocak tarihinin bir milat olmaktan ziyade yıllardır alt yapısı oluşturulmaya çalışılan dönüşümün kararlı bir adımı olacağını ifade ederek, "GSS'nin başlayacağı 1 Ocak 2007; ne bazılarının söylediği gibi kıyamet olacaktır, ne de bazılarımızın beklediği gibi milat olacaktır. Bunu bir milat olarak kabul etsek bile unutmayın ki milattan sonra Hz. İsa çarmıha gerilmiştir. Eğer süreci bu inanca göre değerlendirirseniz İsa'yı çarmıha gerersiniz. İslam inancında olduğu gibi yönetirseniz süreci ölmeden göğe yükseltirsiniz. Dolayısıyla önemli olan yasanın ve milat tarihinin ne olduğu değil, ondan sonraki süreci nasıl yönettiğimizdir" diye konuştu.

Yürürlüğe girecek kanunun lafzından çok uygulamadaki durumuna bakmak gerektiğinin altını çizen Aydın, şöyle devam etti: "Ülkemizde şu an yürürlükte olan, değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen bir çabuk kanun olup uygulanmamaktadır. Ama olmayıp da yerleşmiş birçok kurallar vardır. Bu açıdan kanunun lafzından çok uygulayıcı olarak bizlerin 1 Ocak'tan itibaren nasıl adım atacağımız önemlidir. Bu nedenle 1 Ocak sonrasının nasıl şekilleneceği düşüncelerimizden ziyade eylemlerimiz ile şekillenecektir."

Zirvenin açılış bölümünde konuşan ve sağlıkta dönüşüm projesini 'bir risk' olarak gördüğünü ifade eden Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın ise sağlığın doğuştan kaynaklı bir hak olduğunu ifade etti. Devletin elini sağlıktan çekmesini doğru görmediğini ifade eden Akaydın, şöyle dedi:

"Sağlıkta dönüşüm denilen ve son dört yıldır uygulanan politikaları bir risk olarak görüyorum. Aile hekimliği uygulamasının ülkemize yarar getirmeyeceğine inanıyorum. Sağlık harcamalarının, ilaç ve tedavi hizmetleri başta olmak üzere ciddi boyutta artacağını düşünüyorum. Türkiye gibi gelişmekte ve ciddi ekonomik sorunları olan bir ülkenin bu sağlık harcamalarının altından kalkabileceğine inanmıyorum. Dünyada sağlıkta gelişmiş ülkeler arasında olmadığımız çok kesin. Son 20 ülke içindeyiz ve ABD'de böyle. Sağlıkta performansı en yüksek ülkeler Küba, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan Ermenistan. Türkiye bunların içinde değil. Sağlıkta yanlış yapıldığını düşünüyorum."

Zirve'nin düzenleyen Akdeniz Sağlık İşletmeleri Derneği (AKSİD) Başkanı Mehmet Karakayalı da yaptığı konuşmada, özel sağlık kuruluşlarının devletten alacaklarını tahsil etmekte karşılaştığı sıkıntıları anlatarak, "Devletin 21 milyar YTL olan sağlık giderlerinin 7 milyar YTL'si özel hastanelere verilmektedir. Türkiye genelinde 305 tane özel hastane var ve yarı kapasite ile çalışıyorlar. Tıp ve tanı merkezleri kamu kurumları ile anlaşma yapamadığı ya da sevk sistemi çalışmadığı için kapanmaktadır. Anlaşma yapan merkezlerin ödemesi ise gecikmektedir. Bu nedenle kapanmak durumunda kalıyorlar. Hasta kabul edememek gibi bir yiğitlik gösteremiyorlar. Biz sabrediyoruz" diye konuştu.

Daha önceki zirvede sağlık ve turizm konusunun ele alındığını hatırlatan Vali Alaaddin Yüksel ise bu yılki zirve için 'Doğru yerde doğru başlık kullanılmaya' başlandığını belirtti. Vali Yüksel, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 83 yıllık tarihi döneminde en önemli çalışma sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında toplanması olmuştur. Bugüne kadar çıkarılan en önemli yasalardan birisi budur. Telaşlanmadan, oturup tartışacağız. Yanlış gördüğümüz bir yer olursa da meclisteki temsilcilerimiz kanalıyla söyleyip düzelttireceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious