1 Ocak'ta YTL'den TL'ye geçiyoruz

1 Ocak'ta YTL'den TL'ye geçiyoruz.16193
  • Giriş : 14.12.2008 / 23:08:00

1 Ocak 2009'dan itibaren YTL'den Türk lirasına (TL) geçecek Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör hazırlıklarını hızlandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Paradan 6 sıfırın atılmasının ardından YTL ile tanışan ve 2005 yılının başından bu yana kullanan Türkiye, 1 Ocak 2009'dan itibaren TL'ye tekrar dönecek. 1 Ocaka sayılı günler kalırken kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör firmaları, geçiş hazırlıklarını hızlandırdı.

Bankalar genel merkezleri ve bölge müdürlüklerinde düzenlediği seminerlerle ülke genelindeki şubelerinde çalışanlara YTL'den TL'ye geçiş konusunda eğitimler veriyor.

Kuruluşların muhasebe ve tahakkuk servisleri, ellerinde bulunan parayla ilgili makineleri güncelleştirmek için aldıkları firmalara gönderiyor.
Sayma makineleri ve sahte para tespiti konusundaki firmalardan, yeni çıkacak banknotlarda daha fazla güvenlik unsurunun kullanılması nedeniyle, makinelere yeni ayarların girilmesi isteniyor.

Firmalara gönderilen makinelere "ilave sensör montajı, yeni para yükleme, yeni sahte para yükleme, sahte yakalama oranı yükseltme gibi işlemlerin yapılacağı" belirtiliyor. Kuruluşlar, güncellenmenin ivedilikle yapılıp gönderilmesini talep ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*