1 vekil maaşı için 112 kişi çalışıyor

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) Genel Sekreteri ve Ankara Şube Başkanı Recep Orhan, bir milletvekilinin maaşının ödenebilmesi için 112 asgari ücretli vatandaşın gelir vergisi ödemesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TİED Genel Sekreteri Orhan, 2007 yılında milletvekili maaşlarına yapılacak artışın, emeklilere ve asgari ücretlilere yapılacak artışın üzerinde olması nedeniyle eleştirilerde bulundu.

Orhan, "Milletvekillerimizin aldığı paralarda gözümüz yok ama vekile yapılan zam oranının neden asıla da uygulanmadığını merak etmek en doğal hakkımızdır" dedi. Orhan, işçi ve Bağ-Kur emeklisine 2007 yılı için toplamda yüzde 7 memur ve emeklilerine toplamda yüzde 8.16 zam verilmesi planlanırken, milletvekili maaşlarına yüzde 9.3 zam yapılmasını eleştirdi. Orhan, "Bunun adı adalet olamaz, ölçüsü de hakkaniyet olamaz" diye konuştu.

Asgari ücretli bir çalışanın Hazine'ye ödediği gelir vergisinin aylık 67.70 YTL olduğunu ifade eden Orhan, şunları kaydetti:

"Buna göre; bir milletvekilimizin maaşının ödenebilmesi için Hazineye asgari ücretle geçinen 112 vatandaşımızın gelir vergisi ödemesi gerekmektedir. Bir diğer hesaba göre; bir vekilin maaşı, yaklaşık olarak 20 asgari ücretli vatandaşımızın toplam maaşlarına denk düşmektedir. Yani bir vekil, 20 asılın bir ayda aldığı toplam meblağı almaktadır."
Bir başka hesaba göre, bir vekilin aylığının tabandan aylık alan 16 işçi emeklisinin bir ayda aldıkları aylıklara denk geldiğine işaret eden Orhan, "Ayrıca; bir vekilimizin maaşı, tabandan aylık alan 33 Bağ-Kur tarım emeklisinin veya 22 Bağ-Kur esnaf emeklisinin toplam maaşları kadardır. Memur emeklilerine bakıldığında ise; bir vekilimizin maaşının toplam 12 memur emeklisi taban aylığına denk düştüğü görülmektedir" dedi.
Asgari ücretliler ve emeklilerin aylık gelirleriyle vekillerin aylık gelirleri arasında adeta bir uçurum olduğunu ve bu uçurumun 2007 yılında daha da artacağını ifade eden Orhan, "Hal böyleyken vekillerimizin aldığı maaşlarda asla gözümüz olmadığını bir kez daha ifade ediyor, ancak yaşanan bu adaletsizliği ortadan kaldıracak bazı tedbirler almaları için çaba sarf etmelerini istiyoruz" dedi.

TİED'in verilerine göre, milletvekili maaşı 7 bin 566 YTL, asgari ücret 380.46 YTL, en düşük işçi emeklisi aylığı 476.86 YTL, en düşük Bağ-Kur tarım emeklisi aylığı 231.36 YTL, en düşük Bağ-Kur esnaf emeklisi aylığı 349.05 YTL ve memur emeklisi aylığı da 620.32 YTL düzeyinde bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious