1 yıldır denizin altından çıkarılmayı bekliyor

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Kocaeli sahilinde, balıkçılar lokantasının bulunduğu yerde, yaklaşık 1 yıl önce batan gemi sahibi tarafından çıkarılmayı bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Batan geminin sahibinin Arif Kaptan adında birisi olduğunu söyleyen balıkçılar, geminin 1 yıla aşkın bir süredir batık vaziyette sahilde durduğunu belirtti.
Batan gemi ile ilgili açıklama yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Deniz Ulaşım Müdürlüğü ise, geminin sahibine, batık gemiyi, denizden çıkarması için belirli bir süre tanındığını, bu süre içersinde gemisini çıkarmazsa hukuki süreci başlatacaklarını ifade etti.
Batmadan önce sahibi tarafından yeni yapılmış ve kafeterya olarak düşünülmüş olan geminin battığı günü hatırlayan yok. Batık geminin yan tarafında balıkçılar restorantı işleten İsmet Kaptan, geminin geçen yıl sabah saat 09.00 sıralarında battığını söyledi. Kocaeli sahilinde 50 yıldır balıkçı olduğunu anlatan Kaptan, denizin altındaki batık gemi ile ilgili şunları anlattı: "Bu gemiyi Arif Kaptan diye bildiğimiz birisi kafeterya olarak düşünüyordu. Geminin battığı günü hatırlamıyorum, niye battığını da bilmiyoruz. Denizden çıkarılınca anlayacağız geminin batma nedenini. Gemiyi geçen yıl çıkarmaya çalıştılar. SEKA'dan görevliler vinç falan getirdi; fakat çıkaramadılar. Ne zaman çıkarılacak bilemiyoruz. Sahibi uzun zamandır uğramadı buraya."
Geminin battığı tarihten sonra göreve başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Deniz Ulaşım Müdürü Hakan Yılmaz ise batık gemiyle ilgili olarak şunları kaydetti: "Ben göreve başlayalı 8 ay oldu. Göreve geldiğimde gemi denizin altında batık vaziyette idi. Gemiyi daha önce çıkarmayı denemişler; fakat sahibi parçalanarak çıkartılmasından endişe ettiği için çıkaramamışlar."
Batık geminin denizin altındaki kısmının 10 metre civarında olduğunu söyleyen Yılmaz, geminin batma nedenini şöyle açıklıyor: "Sahibi gemiyi yaptırırken, geminin taban kısmında beton kullanmış. Betonu tartamayan geminin alt tarafı delinmiş. Delinince de su alan gemi denize gömülmüş." Denizin dibindeki batık geminin iskeleye yanaşan gemilere engel olduğunu aktaran Yılmaz, batık geminin sahibine süre tanıdıklarını bu süre içersinde gemisini çıkarmazsa gerekli yasal işlemleri yaparak, gerekirse gemiyi parçalayarak denizden çıkaracaklarını kaydetti.
Geminin sahibinin belediyeden gemi ile ilgili para koparmak istediğini düşünen Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı: "Bu geminin, denizden sağlam olarak çıkarılamayacağını kime sorsanız söyler. 1 yılı aşkın süredir denizin dibinde olan gemi, kireç tutmuş, çürümüştür artık. Geminin sahibi parçalanmadan çıkarılmasını istiyor diye düşünüyorum. Biz gemiyi çıkardığımızda gemiye zarar gelirse, sahibi mağdur olduğunu düşünecek ve bizden hak talep edecek. Müdürlüğümüz yasal zemini hazırlıyor, avukatlarla görüştük. Geminin sahibine tanıdığımız süre içersinde gemisini çıkarmazsa parçalayarak da olsa o gemiyi oradan biz çıkaracağız

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious