1. Ordu'da albaylar dahil 133 kişi hakkında dava açıldı

1. Ordu'da albaylar dahil 133 kişi hakkında dava açıldı.11558
  • Giriş : 05.05.2008 / 20:54:00

Askeri Savcılık, sahte çürük raporu vermekle suçlanan 133 kişi hakkında 'örgüt kurmak' iddiasıyla dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı, sahte çürük raporu vermekle suçlanan albaylar ve yarbayların da aralarında bulunduğu 133 kişi hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" iddiasıyla dava açtı. Askerlik şube başkanları ile tabip albayların da aralarında bulunduğu sanıkların, para karşılığı çürük raporu vermek suçundan 3 yıldan 983 yıla kadar hapsi isteniyor.

Konya'da askerlik görevini yapan Aytaç Tunç adlı erin, 2006 yılında izne geldiği sırada Haydarpaşa Gata Hastanesi Ortopedi Bölümü'ne hiç gitmediği halde buradan aldığı raporla hava değişimi alması üzerine, 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı soruşturma başlattı.

Savcılığın hava değişim raporları üzerine yaptığı inceleme sonucunda, Türkiye'nin değişik yerlerinde askerlik yaparken izinli olarak İstanbul'a gelen erlerin, ortopedi bölümüne sevk aldıkları, ancak elleri-ayakları kırık sevki alan bu kişilerin 3-5 gün sonra hastaneye gittikleri belirlendi. Sahte hava değişimi raporları alan bu kişileri sorgulayan savcı, askerlik şube başkanları ve askeri tabiplerin de aralarında bulunduğu örgütü ortaya çıkardı.

Yüzlerce kişiyi sorgulayan ve 6 kişinin tutuklanmasını sağlayan savcı, askerlikten kurtulmak için çürük raporu alan 98 kişinin de aralarında bulunduğu 133 kişi hakkında dava açtı. Askeri savcının 279 sayfalık iddianamesinde, tutuklanan kişilerden Tabip Yarbay Mehmet Bora Emenli ile emekli Binbaşı Arif Savaş Demir, suç işlemek amacıyla kurulan örgütü yönetmekle suçlanıyor.

Menfaat karşılığı sahte çürük raporu vermekle de suçlanan sanıklardan Emenli'nin 526 yıla kadar, Demir'in ise 176 yıla kadar hapsi istendi. Sanıkların Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç ve aldıkları paralara el konulması istenen iddianamede, "Sanıklar, askerlik hizmeti devam eden veya henüz asker olmamış kişilerin askerlikten askerlikten kurtulmaları için hiyerarşik yapı içinde, süreklilik arzeder şekilde birlikte hareket ederek, raporuna göre 500 YTL ile 4 bin dolar arasında değişen menfaat sağlamışlardır" denildi.

3 yıl ile 983 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmaları istenen 133 kişinin yargılanmalarına önümüzdeki günlerde Selimiye'deki 1. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde başlanacak.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious