1.5 atom bombası gücünde deprem!

1.5 atom bombası gücünde deprem!.11416
  • Giriş : 10.09.2008 / 16:57:00

Türkiye Jeofizik Kurumu Onursal Başkanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İran'ın güneyinde meydana gelen 6 şiddetindeki depremde ortaya çıkan enerjinin 1,5 atom bombası gücünde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ercan, yaptığı yazılı açıklamada, İran'ın Hürmüzgan eyaletine bağlı Bender Abbas kentinde Richter ölçeğine göre 6,1 büyüklüğündeki depremin 14 kilometre derinde olduğunu kaydetti. Depremin dalma-batma kuşağının dalan güney kanadının, deniz kıyısında olduğunu anlatan Ercan, bu deprem kuşağının Türkiye'de Doğu Toroslar, Hakkari, Adıyaman, Şanlı Urfa, K. Maraş, Osmaniye ve Hatay'a doğru uzandığını ifade etti. Doğu Toros'ların güneyinde Adıyaman ile Hakkari'de, İran-Irak sınırında, en son da Hürmüz Boğazı'nda olan depremlerin tümünün Arap Kıtası ile Arap Kalkanı üzerinde olduğunu dile getiren Ercan, kıtayı kuzeye doğru (Anadolu ile İrana doğru) iten gücün Kızıldeniz'in yılda 2 ile 6 santimlik açılma hızından kaynaklandığını belirtti.

Ercan, açıklamasını şöyle sürdürdü: "İran'da meydana gelen deprem 14 kilometre derinde, dalma batma kuşağının dalan güney kanadının, deniz kıyısında olmuştur. Hürmüz Boğazı'nın kuzey kıyısında Abudabi'nin kuzeyinde yer alır. Alınan bilgilere göre depremin büyüklüğü 6,4 olarak verilmiştir. Bu kuşağın Türkiye'de süreği Doğu Toroslar, Hakkari, Adıyaman, Şanlıurfa, K. Maraş, Osmaniye, Hatay'a doğru uzanır. Bu kesimdeki deprem derinlikleri çoğunlukla en çok 33, seyrek olarak 70 kilometre dolayındadır. Bu da, depremin dalma-batma kuşağı kökenli olduğunu gösterir. Depremde çıkan güre (enerji) 1,5 atom bombası gücündedir. Etkin artçı depremler en az 8 gün sürecektir. Durum, sanki, kuzeye doğru yürüyen bu alında (cephede) gelecekte yeni depremlere gebe olabileceğidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*