10 ayda 46 kilo verdi

10 ayda 46 kilo verdi.17157
  • Giriş : 02.05.2008 / 23:55:00

Hatay'ın İskenderun ilçesinde ilk kez uygulanan mide zımbalama yöntemiyle 135 kiloluk Yusuf Adıgüzel, 10 ayda 46 kilo zayıflayarak 89 kiloya düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adana'da yaşayan Yusuf Adıgüzel (39), İskenderun Özel Gelişim Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr.Dr. Ali Çay tarafından Hatay'da ilk kez uygulanan mide zımbalama yöntemiyle midesi küçültülerek on ay içerisinde 46 kilo zayıfladı. Hastaneye geldiğinde 135 kilo ağırlığında olan Adıgüzel, ameliyat sonrası sağlıklı bir şekilde ilk altı ayda 96 kiloya 10'uncu ayda ise 89 kiloya düştü.

Ameliyatı gerçekleştiren Op.Dr. Ali Çay, hastanın kendilerine geldiğinde 135 kilo ağırlığında ve nefes darlığı ile tansiyon şikayetleri olduğunu belirterek, "Kilolarının ilerleyen yaşta sağlığını tehdit edeceğini bilen Yusuf Adıgüzel bir cesaret örneği göstererek bize başvurdu ve başarılı bir ameliyat geçirdi. Sağlıklı zayıflamada midenin küçültülmesi için uyguladığımız yöntem aslında eski ama güvenilir. Bu dönemde mideye kelepçe takmak çok popüler bir yöntem ama benim tercihim farklı oldu. Mide
zımbalama yöntemi dediğimiz bu uygulamada titanyum zımbalarla mide küçültüldüğü için hasta az bir yemekle doyuma ulaşıyor ve ortalama bir yıl içerisinde yüzde 30 kilo kaybı yaşıyor. Bu şekilde bugüne kadar 6 hasta tedavi ettim" dedi.

Özellikle 40'lı yaşlardan sonra başlayan bu şikayetlerin hastanın kilosunun artmasıyla birlikte birçok olumsuzluğu da beraberinde getirdiğini ifade eden Çay, şöyle konuştu: "Beyin felci ve kalp krizi bunların başında geliyor. Ama hasta, kilosunun yüzde onunu kaybetmesi halinde bu risklerden uzaklaşabiliyor. Her şeyden önemlisi toplum içerisinde sosyal çekingenlik ortadan kalkıyor."

10 ay içerisinde 46 kilo zayıflayan Yusuf Adıgüzel ise, "Ben buraya geldiğimde öyle bir görüntüm vardı ki vatandaşların içerisinde gezerken rahatsız oluyordum. Hastaneye yatıp ameliyat olduğum tarihte 135 kiloydum. Şu an ameliyatın üzerinden 10 ay geçti ve 89 kiloyum. İlk 6 ay içinde 96 kiloya düştüm daha sonra zayıflama sürecim yavaşladı ve devam ediyor" dedi.

Vatandaşları özellikle kola tüketimi konusunda uyaran Adıgüzel, "Kilo aldığım dönemlerde günde 2 litre kola tüketiyordum. Ameliyattan sonra doktorum yasakladı. Şimdi hiç kullanmıyorum ve bu benim zayıflamamı daha da hızlandırdı. Ayrıca, çok horlamam vardı kurtuldum artık çok sağlıklıyım" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious