10 bin firma hayata dönecek

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Anadolu Yaklaşımı ile 10 bin firmanın yeniden hayata döneceği konusunda kanaatimiz var. Bu, her firmada 10 kişi çalışsa 100 bin yeni istihdam demek” dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün Ankara’da biraraya gelen Devlet Bakanı Ali Babacan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, görüşme sonrası hem açıklama yaptılar hem soruları yanıtladılar. Bu kapsamda Babacan, görüşmeyle ilgili olarak “İki gün önce Meclis Genel Kurulu gündemine alınan Anadolu Yaklaşımı konusunda da değerlendirmelerde bulunduk” dedi. Aynı konuda bir soruyu yanıtlayan Hisarcıklıoğlu da, “Anadolu Yaklaşımı” nın, zor durumda bulunan 72 bin firmadan 42 bini kapsayan bir düzenleme olduğunu anlattı ve bu firmaların 2001’den bu yana borçlarının 2 milyar YTL civarında bulunduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Bunun üçte 1’i Halk Bankası’nı ilgilendiriyor. Bu kapsamda yaklaşık 800 milyon YTL’lik bir borcun yeniden yapılandırılması söz konusu olabilecek. Bizim bu çalışma ile 10 bin firmanın yeniden hayata döndürüleceği konusunda kanaatimiz var. 10 bin firma demek, her firmanın yanında 10 kişi çalışırsa 100 bin kişiye yeni istihdam kapısının açılması demektir.”

FARKLI DÜŞÜNEBİLİRİZ

Bu arada Babacan da, Halbank’ın özelleştirme sonrası KOBİ ve esnafa yönelik pozisyonu hakkındaki bir soruya şu şekilde yanıt verdi: “Halk Bankası’nın bu fonksiyonlarının devam edeceği konusunda, bir bakıma işin yasal zeminini hazırlamış olduk. Dolayısıyla, yeni uygun şartlı kredilendirme modelinde de, Hazine’nin bütçesine koyduğumuz sübvansiyon rakamıyla, bankalara biz uygun şartlı kredi kullandırma imkânı getiriyoruz, bankalara kesinlikle bir görev zararı yüklenmiyor.” Yine sorular üzerine Halkbank’ın özelleştirme modeli konusunda Babacan’la farklı düşünmelerinin normal olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Sonuçta biz görüşümüzü söyleriz. Karar siyasi otoritededir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious