10 bin güvenlik alımı - 10 bin koruma memuru alımı

10 bin güvenlik alımı - 10 bin koruma memuru alımı.28901
21.05.2013 / 07:59:06

Devlet, 10000 koruma memuru alacağını duyurdu, işsizlere umut doğdu. Binlerce vatandaş bu haber üzerine harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Bakan Güler'in "10 bin koruma memuru" alacağını duyurması, heyecana sebep oldu. Binlerce işsiz genç, bu göreve getirilmek için kolları sıvadı. Şimdi gözler Bakanlık'ta... Memurların ne zaman ve ne şekilde alınacağo merak konusu oldu.

Üniversite ve statlara polis korumasının ayrıntısı netleşti. İçişleri Bakanı, polis ve güvenlik görevlisi arasında ‘koruma memuru’ statüsü oluşturulacağını ve 10 bin kişinin işe alınacağını duyurdu.

İçişleri Bakanı Muammer Güler,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’nda verdiği talimat çerçevesinde statları ve üniversitelerde koruma görevi yapmak üzere ilk aşamada “10 bin koruma memuru”alınacağını açıkladı.
BAKAN Muammer Güler, TBMM kulisinde bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada Anayasa’nın 130. maddesine göre devletin üniversitelerdeki güvenlikten sorumlu olduğunu belirterek, “Koruma memurluğu adında bir kadro oluşturacağız. En az lise mezunu olan 28 yaşını aşmamış, fiziki durumu uygunlar arasından koruma memuru seçeceğiz. Bunlara 4 ay teorik, 2 ay fiziki eğitim vereceğiz. 

SİLAH KULLANABİLECEK
Koruma memurlarının emniyet hizmetleri sınıfına mensup olacak, acil olaylara müdahale yetkisine sahip olacak, silah kullanabilecek, delil muhafaza edecek, gerekil müdahaleleri yapabilecek” diye konuştu. Gerekli yasal düzenlemenin yıl sonuna kadar çıkacağını söyleyen Güler, “İlk aşamada 10 bin koruma memuru alınacak “ dedi.

GÜLER, şu anda Türkiye’de 29 bin polis koruması olduğunu, “koruma memurluğu sayısının artması ile” 29 bin polisin başka görevlere çekileceğini söyledi. Zaman içinde karakolda nöbet tutan polislerin de bu görevden el çektirileceğini kaydedenGüler şöyle devam etti: Polisi asli vazifelerine çekmek istiyoruz. Koruma memurları, nöbet saatine göre görev yapıp, karakollardaki koruma görevini de üstlenecekler. Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı’ndaki ihtisaslık alanı olan koruma görevleri bu kadrolara havale edilecek. Bu kişiler daha farklı statüde olabilir. Güler, Sporda Şiddet Yasası’nın yürürlüğe girdiği 2011 yılından bu yana 4 bin 238 kişiye ceza verildiğini söyledi. 

DAĞILMAYANA BİBER GAZI

TAYAD İstanbul’daki Adli Tıp Kurumu önünde kanser hastası olduğunu söyledikleri Mete Diş adlı mahkumun serbest bırakılması için eylem yaptı. Basın açıklaması yapan yaklaşık 10 kişilik grup, çadır kurmak isteyince polis engeline takıldı. Çevik kuvvet ekipleri, uyarılara rağmen dağılmayan gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, özel güvenlik yasası kapsamında açıklamada bulundu. Bakan Güler, koruma memurlarıyla ilgili yasanın hazırlandığını, stat ve üniversitelerin korunması için ilk etapta 10 bin özel güvenlik memuru alınacağıın söyledi.

Muammer Güler ayrıca, Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili daha önce gözaltına alınan 12 kişiden 7'sinin tutuklandığını hatırlatarak, 'Ancak daha sonra olayın kesinlikle asli faili olduğunu değerlendirdiğimiz bir grup daha gözaltına alındı. Bunlar 6 kişidir. Bunların en az 3 veya 4'ünün olayın asli faili durumunda" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*