10 bin kişi Cumhuriyet için yürüdü

  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) Atatürkçü Düşünce Kolu'nun düzenlediği ‘Cumhuriyet Yürüyüşü’nde 10 bin kişi katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yürüyüşe katılan Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu, üniversitelerin Atatürk ilkeleri yolunda öğrenci yetiştirmekten taviz vermeyeceğini belirtip, “Laiklik olmadan, demokrasi ve sosyal devlet olmaz. Önce laiklik, sonra demokrasi gereklidir'' dedi. Cumhuriyet Yürüyüşü'nün yapıldığı saatte, 19 sivil toplum örgütü ve siyasi partinin oluşturduğu Ulusal Uyanış Platformu üyesi çoğunluğu kadın 300 kişi de ‘Cumhuriyet Buluşması’ adıyla Uğur Mumcu Parkı'nda biraraya geldi.
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şubesi'nin de destek verdiği yürüyüş, ÇÜ Kültür Müdürlüğü önünde başladı. Üniversite öğrencileri, öğretim üyeleri, personel ve vatandaşların da katıldığı yürüyüş, 10 bin kişiyi biraraya getirdi. Toplanmanın ardından, katılanlar, ‘10'uncu Yıl Marşı’, ‘Ankara Marşı’ ve ‘Memleketim’ şarkısını seslendirerek, kampustaki Atatürk Anıtı'na kadar yaklaşık 3 kilometre yürüdü. Yürüyüş sırasında, Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi’ne ait, daha önce Ankara Tandoğan ve İstanbul Çağlayan'daki Cumhuriyet Yürüyüşleri’nde de kullanılan 2 kilometre uzunluğundaki Türk bayrağı açıldı.
Türk bayrakları ve Atatürk posterlerinin açıldığı yürüyüş sırasında, ‘Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana’, ‘Çankaya'ya imam istemiyoruz’, ‘Türkiye ayıldı imam bayıldı’, ‘Tayyip bizi sayamaz, sayamaz, sayamaz’, ‘Ne ABD, ne AB, tam bağımsız Türkiye’, ‘Türküz, güçlüyüz, Atatürkçüyüz’, ‘Atatürk gençliği görev başında’, ‘Türkiye laiktir laik kalacak’ sloganları atıldı, ‘Bin dirilmiş kıtayız, bindirilmiş değil’, ‘Atam gençler izinde. Şeriata hayır’, ‘Tandoğan, Çağlayan şimdi de Adana. Kaç kişiyiz saysana’ yazılı pankartlar açıldı. Yürüyüş sırasında ‘Memleketim’ şarkısı seslendirilirken katılanlardan bazıları duygulanıp, ağladı. Saat 12.00'de başladığı için ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde çalışan sağlık görevlileri de öğle istirahatinden yararlanarak önlükleriyle yürüyüşe katıldı.
Atatürk Anıtı'nda saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okunmasının ardından konuşan Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu, yürüyüşe gösterilen ilginin gurur verici olduğunu söyledi. Cumhuriyet'in temelinde, batıl inanç, medrese, hurafelerin olmadığını, çağdaş bilimin bulunduğunu bildiren Prof. Dr. Akınoğlu, üniversitelerin Atatürk ilkeleri yolunda öğrenci yetiştirme konusunda asla taviz vermeyeceğini vurgulayarak şöyle konuştu:
“Laiklik olmadan, demokrasi ve sosyal devlet olmaz. Önce laiklik, sonra demokrasi gereklidir. Laikliğin elden gittiği ülkelerde göstermelik demokrasiler ortaya çıkmıştır. Dış güçler tarafından beslenen bazı karanlık çevreler, ulusal bütünlüğümüzü bozmak için elinden geleni yapmıştır, yıllardır da buna devam etmektedirler. Yine bazı karanlık güçler, Trabzon'da rahip öldürdü, Malatya'da aynısını yaptı, Hrant Dink'i öldürdü, Bizim milletimiz bu değildir. Milletimiz hoşgörü içinde bir toplumdur. Bizi ne hale getirdiler. Belki daha kötü şeyler olacak. Buradan sesimizi duyuracağız. Biz refah toplumu istiyoruz, milletimizi en iyi yerlerde görmek, ulusal sanayi ve teknoloji istiyoruz. Biz globalleşme adı altında diğer ülkelerin bize gelip, her şeyimizi almasını istemedik ki, biz refah istedik. Avrupa Birliği’ne girmek istedik, giremedik, AB bize geldi girdi. Dış güçler, Annan Planı'na ‘Evet’ dememizi istediler. Biz ‘Evet’ dedik, Kıbrıs Rum Kesimi ‘Hayır’ dedi. Onlar AB’ye girdi. Biz kapıda bekledik. Bu da yetmedi ‘Limanlarınızı açın’ dediler. Onları da açsaydık başımıza neler gelecekti? Bu oyunlara kesinlikle gelmeyeceğiz. Türkiye'nin büyük bir devlet olmasından rahatsızlık duyan karanlık güçler, bizi zayıf göstermeye çalışıyor. Irak gerçeğini yaşadık. Irak'ta çok büyük silahlar bulundu, ama sonra yokmuş dendi. Irak bütünlüğünü bozmak için her şey yapıldı. Irak'ta etnik kökene dayalı partiler açıldı. Bunu yapan kişilere sormak lazım, ‘Senin ülkende zenci partisi var mı?’ diye. Demokrasi böyle geldi. Camilerin üstüne bombalarla geldi. Ama sustuk. Kuzey Irak'ta bile sessizliğimizi muhafaza ettik. Türk ordusu, Kıbrıs'a girdiği gibi Irak'a istediği zaman girer, istediği zaman çıkar. Ordumuz ne zaman nereye kurşun sıkacağını çok iyi bilir.''

KADINLARIN CUMHURİYET COŞKUSU

ÇÜ'de Cumhuriyet Yürüyüşü'nün yapıldığı aynı saatte, 19 sivil toplum örgütü ve siyasi partinin oluşturduğu Ulusal Uyanış Platformu üyesi çoğunluğu kadın 300 kişi de ’Cumhuriyet Buluşması’ adıyla bir araya geldi. Uğur Mumcu Meydanı’ndaki etkinlikte, ellerinde Türk bayraklarını sallayan kadınlar, saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı okudu. 10'uncu Yıl Marşı'na da seslendiren grup, AKP hükümetini istifaya çağırıp, ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’, ‘Çankaya yolları şeriata kapalı’ sloganları attı.
Ulusal Uyanış Platformu Sözcüsü Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı Ayten Zöhre, Cumhuriyet kazanımlarına meydan okuyanlara Türk halkının gereken tepkiyi gösterdiğini, göstermeye de devam edeceğini belirtti. AKP iktidarının demokrasinin arkasına saklanarak toplumu ikiye bölmeye çalıştığını iddia eden Zöhre, “Cumhuriyetimize sahip çıkanlara ‘bindirilmiş kıtalar’ diyenlere, meydanlar cevap vermeye devam edecek. Kimsenin demokrasimize gölge düşürmeye hakkı yok. Seçmenin yüzde 30’unun oyunu alarak parlamentonun yüzde 70'ine sahip bir iktidar çıkaran seçim sisteminin de ne kadar antidemokratik olduğu ortaya çıktı'' dedi.
Coşkulu grup, davul zurna eşliğinde halaylar çekip, Türk bayraklarını bir süre daha dalgalandırdı. Yoldan geçen araçların sürücüleri klakson çalarak gruba destek verdi. Her iki etkinlik, konuşmaların ardından olaysız son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious