10 bin kişinin böbrek beklerken ölmesi terör!

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Türkiye'de her yıl 10 bin kişinin böbrek beklerken ölmesini "terör" olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cafer Sadık Abalıoğlu (CSA) Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından organize edilen "Organ Bağışına Davet" konulu toplantı Denizli'de yapıldı. Halk Eğitim Merkezi'ndeki toplantıya konuşmacı olarak Prof. Dr. Kalayoğlu, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Aydın, Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Ata Bozoklar ve Denizli İl Müftüsü Mehmet Köse katıldı.

Doç. Dr. Aydın, Denizli'de böbrek nakilleri konusunda gittikçe ilerlediklerini ve kendilerine hedef olarak Avrupa ve Türkiye'de sayılı merkezler arasında yer almayı seçtiklerini belirtti. Kalayoğlu ise katılımcılara hayat hikayesini aktardı. Bu sırada organ naklinin önemine değinen Kalayoğlu, Türkiye'de 40 bin böbrek hastasının olduğunu ve her yıl 10 bin kişinin böbrek yokluğundan hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kalayoğlu, "Şu anda böbrek nakli bekleyen 40 bin hasta var. Her yıl 10 bin kişi nakil beklerken ölüyor. Bu bence bir terördür." dedi.

PAÜ'nün böbrek nakillerinde en iyiyi yakalamak için hedef seçtiğini ancak bu hedefin organ olmadan mümkün olamayacağını kaydeden Münci Kalayoğlu, "Denizli, organ nakli konusunda Türkiye'de şampiyon bir il. Üniversite de kendisine Avrupa kupalarında bir hedef koymuş. Böbrek nakillerinde üst seviyeye çıkmak istiyor ancak top olmadan gol atılamaz. Organ bağışı olmadan da nakil olmaz." ifadelerini kullandı.

Müftü Köse de, organ bağışının dinen caiz olduğuna dikkat çekerek, herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious