10 bin kişiyi dolandıran SMS şebekesine darbe

10 bin kişiyi dolandıran SMS şebekesine darbe.15655
  • Giriş : 20.05.2009 / 23:36:00

Rusya İçişler Bakanlığı'na bağlı 'K' departmanı uzmanları Rusya genelinde cep telefon kısa mesajlar vasıtasıyla 10 bin vatandaşı dolandıran çeteyi çökertti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamda Moskova'da faliyet gösteren bir aile çete cep telefon mesajları ile uzun süre boyunca Rusya genelinde dolandırıcılık yaptı. Çete çeşitli cep telefonlara sms yoluyla dört haneli rakamlar göndererek bu rakamların pin kod olduğunu belirtiyordu.

Daha sonra aboneyi arayan bir şahıs cep telefon şebekesinden aradıklarını belirterek değerli bir hediye kazandıklarını söylüyordu. Ardından sim-kart şifresini ve pasaport bilgilerini isteyen telefondaki şahıs aldığı bilgileri sahte evrak hazırlamak için kullanıyordu. İlk belirlemelere göre çete Rusya genelinde 100 milyon ruble (3 milyon 200 dolar) değerinde 10 binden fazla vatandaşı dolandırdığı belirtildi.

Dolandırıcılar bilişim suçları takip etmek için iki yıl önce kurulan Rusya İçişler Bakanlığı'na bağlı 'K' departmanı uzmanları tarafından çökertildi. Zanlılarla ilgili bilgi-işlem verilerini izinsiz elde etmek ve dolandırıcılık yapmaktan soruşturma başlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*