10 bin öğrenciye 10 bin kitap kampanyası

  • Giriş : 19.06.2006 / 00:00:00

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde Köy ve Kasabaları Eğitim ve Yardımlaşma Derneği'nin (Yalköyder) başlattığı kitap kampanyası sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yalköyder, tarafından başlatılan 10 bin öğrenciye 10 bin kitap kampanyasının ilk kısmı tamamlandı. İki ay içinde toplanan 6 bin 500 kitap törenle okula bağışlandı. Yalvaç Kaymakam Abdurrahman Bey İlköğretim Okulu'nda yapılan törene Yalvaç Kaymakamı Nevzat Taşdan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halit Gürdal, Yalköyder Başkanı Bayram Özcan, Yalvaç Müze Müdürü Ali Harmankaya, İlçe Tarım Müdürü Sedat Acar, tüm okul müdürleri, muhtarlar, esnaf ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılışında öğretmen Kadir Koç, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Kampanyanın oluşumu hakkında bilgi veren Yalköyder Başkanı Özcan, Atatürk'ün 125'inci doğum yıldönümünde onun 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir' sözünden yola çıktıklarını belirtti.

İki ay önce başlatılan kampanyanın büyük destek gördüğünü anlatan başkan Özcan, şimdiye kadar 6 bin 500 kitabı öğrenciyle buluşturduklarını aktardı. "Bugünün okuyan öğrencisi yarının Aydın, ahlaklı ve dürüst insanı demektir. Bildiğimiz gibi bizim toplumumuzun kitap okuma alışkanlığı maalesef yoktur. İşte kitap okumanın önemini bildiğimiz için kitap dedik ve sözümüzde durduk." diyen Özcan, bir öğrenci bir kitap 10 bin öğrenci 10 bin kitap kampanyasını başlattıklarını anlattı. Her işi devletten beklememek gerektiğini hatırlatan Özcan, sivil toplum örgütleriyle halkın el ele vererek engelleri aşması gerektiğini söyledi.

Yalköyder bugüne kadar, elbise yardımı, köylerde zirai bilgilendirme toplantıları, ilaç yardımı yaptı. Özcan, kampanya kapsamında liselere yönelik 3 bin 500 kitabı ise okullar açılınca teslim edeceklerini kaydetti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Halit Gürdal, kampanyanın son derece yararlı olduğunu söyledi. Kitapların öğrencilerle buluşmasından duyduğu sevinci bildiren Gürdal, kampanyaya katılan herkese teşekkür etti.

Yalvaç Kaymakamı Nevzat Taşdan ise kampanyayı çok olumlu bulduğunu belirterek, sivil toplum örgütlerinin bu gibi çalışmalarla kendini ispatladığını bildirdi. Her işi devletten bekleme döneminin geride kaldığını kaydeden kaymakam Taşdan, Avrupa Birliği'nin de derneklere büyük önem verdiğini aktardı.

Bir öğrenci şair Halim Yağcıoğlu'nun Atatürk'ten Son Mektup adlı günümüz insanlarına hitap eden şiirini okudu. Daha sonra Yalvaç Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Oyunları Topluluğu bir folklor gösterisi sundu. Törenin sonunda ilk olarak kaymakam Taşdan, öğrencilere kitap dağıttı. Kitap dağıtımı sırasında çocukların kitap kapmaya çalışması nedeniyle güçlükle yapıldı. İzdiham olmaması için kitaplar kolilerle okula götürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious