10 bin öğrenciye burs müjdesi

10 bin öğrenciye burs müjdesi .28110
  • Giriş : 12.03.2008 / 15:49:00

20 bin üniversiteliye burs verilecek, 10 bin öğrenciye, 'Kazandınız' mektubu gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 20 bin üniversite öğrencisine verilecek Ahmet Piriştina bursunu almaya hak kazanan 10 bin üniversite öğrencisine, ''Kazandınız'' mektubu gönderildi. Diğer 10 bin öğrencinin belgelerinin tamamlanmasının beklendiği bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanlığı yetkilileri, aylık 100 YTL olan ve 9 aylık ödemeyi kapsayan Ahmet Piriştina bursu için toplam 40 bin kişinin başvuruda bulunduğunu belirtti.

Burs yönetmeliğinde belirlenen şartlar doğrultusunda en yüksek puana sahip 20 bin kişinin öncelikli olarak belirlendiğini ve belirlenen üniversite öğrencilerinden 31 Marta çeşitli belgeler istendiğini kaydeden yetkililer, belgelerini süresinden önce tamamlayan 10 bin kişiye, ''kazandınız'' mektubu gönderildiğini ifade etti.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin mektuplarını belgelerini teslim etmek üzere burs bürosuna gelen üniversite öğrencilerinin hazırladığını
kaydeden yetkililer, mektubu alan öğrencilerin Mart ayının üçüncü haftasından itibaren birikmiş beş aylık burs ücretini alabileceklerini
bildirdi.

Yetkililer, toplam 20 bin öğrencinin burstan faydalanacağını, diğer 10 bin öğrencinin belgelerini tamamlamasını beklediklerini ifade etti.

DURDURULAN BURSLAR YAZ AYLARINDA VERİLECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ahmet Piriştina adına verilen eğitim bursunda yolsuzluk yapıldığı iddiaları nedeniyle geçen dönem burs
alan 8 bin kişinin bursu dondurulmuş ve soruşturma başlatılmış, 2007-2008 dönem burslarında da gecikme yaşanmıştı.Soruşturma kapsamında Büyükşehir Belediyesinin burs bürosunda çalışan L.E. ve Y.T, bağlantıları sağladıkları ileri sürülen İ.Ş. ve A.S, öğrenci temini yaptıkları iddia edilen G.A, O.C ve İ.H. gözaltına alınmıştı.

Sorgularının ardından İzmir Adliyesine sevk edilen 7 zanlıdan belediye görevlisi Y.T, bağlantıları sağladığı iddia edilen İ.Ş. ve öğrenci temini yaptığı iddia edilen Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü öğrencisi O.C. tutuklanarak cezaevine konulmuş, diğer 4 zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.Başvuru işlemleri bu yıl ilk kez tamamen internet üzerinden gerçekleştirilen burs kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesinin üniversite öğrencilerine 20 milyon YTL'lik ödeme yapması öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious