10 bin özel tim sınırda bekliyor!

10 bin özel tim sınırda bekliyor!.8105
  • Giriş : 11.11.2007 / 12:27:00
  • Güncelleme : 11.11.2007 / 12:35:18

Türkiye, özel eğitimli birliklerin tamamını Güneydoğu'ya kaydırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak sınırında konuşlanan timler, Amerika'nın vereceği anlık istihbarat doğrultusunda nokta operasyonlar yapacak.

Alınan bilgilere göre, PKK militanlarıyla ilgili ABD'den gelecek sıcak bilgiler, anında Diyarbakır'daki 7. Kolordu Komutanlığı'na aktarılacak. Doğu ve Güneydoğu'daki bütün birliklerin koordinasyonunu sağlayan komuta merkezi, sınırdaki timlere hedefi bildirecek. Teröristlerin uzaklığı ile mekan ve zaman şartları dikkate alınarak hava veya kara operasyonu gerçekleştirilecek. Her türlü donanıma sahip askerlere, Skorsky helikopterler destek verecek.

Yaklaşık 150 bin askerin bulunduğu Hakkari-Şırnak sınır hattında, özel tim sayısı da kademeli olarak 10 bine çıkarıldı. Astsubay, çavuş ve komandolardan oluşan birlikler kritik noktalara yerleştirildi. 12 askerin şehit olduğu Dağlıca'ya da Jandarma'nın özel harekât timleri konuşlandı. 21 Ekim'deki hain saldırı sebebiyle psikolojik açıdan yıpranan Dağlıca'daki tabur, artık bölgenin 'alan savunması' görevini yürütecek, askerler operasyona çıkmayacak.

Alınan bilgilere göre; alaylar bünyesinde kurulan ve rütbeli personelden oluşan 4 A Timi, tabur seviyesinde teşkilatlandırılan ve ağırlıklı olarak uzman jandarma çavuşlardan oluşan 15 B Timi ile komando eğitimi verilen erbaş ve erlerden seçilerek 3 ay eğitimi müteakip görev yerlerine dağıtılan 10 tane C Timi, Güneydoğu'daki Jandarma Komando birliklerine dahil edildi. Doğrudan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na (KKK) bağlı olan Piyade Komando birliklerinden ise 45 tim, Dağ ve Komando birliklerinden 18 tim ile Paraşütçü Komando birliklerinden oluşan 14 tim de Hakkari'ye gönderildi. Bu timlerin Hakkari Dağ ve Komando Tugayı emrinde sınırda nokta operasyonlar icra edeceği belirtildi. Timler iç güvenlik harekatı kapsamında gönderildikleri birliklerin emrinde kalacak, sıcak operasyonlarda Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı'nda bulunan komuta merkezinden yönetilecek. Hakkari'nin Yüksekova ilçesine sınır ötesi operasyon hazırlıkları kapsamında gönderilen Jandarma Özel Harekat timleri, 21 Ekim'deki hain saldırının meydana geldiği Dağlıca bölgesine yerleştirildi. Alçak saldırıdan psikolojik olarak etkilenen tabura, bölgenin 'alan savunması' görevi verilirken, askerlerin operasyonlara çıkması durduruldu. Yüksekova 3. Taktik Tümen Komutanlığı'na gönderilen emirde, bünyesinde bulunan tugay ve taburların görev yerlerinde değişiklik yapıldı. Manisa-Kırkağaç 6'ncı Jandarma Komando Eğitim Alayı ile İzmir- Foça 7'nci Jandarma Komando Eğitim Alayı'nda eğitimlerini tamamlayan komando timleri de bölgeye gönderildi.

9 PKK'lı cezaevine gönderildi

Bu arada, Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, kentte öğrencilere yönelik tehdit ve baskı uyguladıkları ve terör örgütü PKK adına çeşitli faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan 18 kişiden 9'unun çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiği aktarıldı.

İŞTE KONTROL ALTINDAKİ KRİTİK BÖLGELER

Yüksekova, Dilekli ve Çağlayan: Teröristler Türkiye'ye sızmak için en çok bu yolu kullanıyor. Bölge, sınır ötesi harekât ve güvenlik açısından stratejik öneme sahip.

Gülyazı, Andaç ve Dağdibi: Militanlar, Şırnak bölgesine geçmek için bu alanı kullanıyor. PKK'nın Zaho'daki kampları sebebiyle büyük önem taşıyor.

Şemdinli: İran'ın düzenlediği operasyonlar sebebiyle zorda kalan teröristler, Tekeli, Suçıktı, Oylum, Beşikağaç kırsalından Türkiye'ye sızmaya çalışıyor. Bölgedeki Kelareş Dağı teröristlerin üslendiği Kandil Dağı'yla birleşiyor.

Genişdere ve Üzümkıran: Dağlıca'nın doğusundaki bölge PKK kamplarının karşısında yer alıyor. Teröristler intikal için buradaki dağ yollarını kullanıyor.

Uludere, Silip, Taşdelen: Bugüne kadar teröristlerle en çok çatışmanın yaşandığı Bestler/Dereler Vadisi'nin sınır boyunu kapsıyor.

PKK'ya karşı Mahmur'da güvenlik artırıldı

Terör örgütüne yakınlığıyla bilinen Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi'nin bürolarını kapatan Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim, Mahmur Kampı'nda da güvenlik tedbirlerini artırdı. Erbil'e 45 km uzaklıkta bulunan kampın yolları tutuldu, araçlar 3 ayrı noktada kontrolden geçiriliyor. ABD askerleri de güzergâh üzerinde gözcülük yapıyor. Kampta yaşayan 12 bin kişinin çoğunu, PKK'nın baskıları sebebiyle 1996 yılında Hakkari ve Şırnak'tan göçenler oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious