10 bin tane gönüllü atama bekliyor

10 bin tane gönüllü atama bekliyor.14242
  • Giriş : 11.06.2009 / 12:40:00
  • Güncelleme : 11.06.2009 / 11:52:29

Fahri trafik müfettişliğine başvuran yaklaşık 10 bine yakın gönüllü, atamalarının yapılmasını bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de halen 11 bin 600 fahri trafik müfettişi bulunuyor. Uzmanlara göre son yıllarda trafiğe çıkan araç sayısının artmasıyla birlikte bu ihtiyaç 26 binlere yükseldi. Aradaki 14 bin açığın kapatılması için son 1,5 yılda çeşitli girişimlerde bulunuldu. Ancak müracaat sayısı 10 binleri bulmasına rağmen başvurularla ilgili atamalar 7 yıldır yapılmıyor.

Fahri trafik müfettişi olmak için bekleyen adaylar 'gönüllü' olduklarına pişman. Kırgın adaylardan Lütfi Özşen, atamalarla ilgili kendilerine bilgi dahi verilmediğini söylüyor. Emekli matematik öğretmeni Özşen, "Zaten müfettişlerin sayısı olması gerektiğinden daha az. Bugüne kadar dosyaların incelenip karara bağlanması lazımdı." derken, avukat Yusuf Elitoğ, "Devletime hizmet etmek istiyorum. Bir an evvel atama bekliyorum." şeklinde konuşuyor. Mali Müşavir Ahmet Sargı da geri dönüp sürecin durumuyla ilgili bilgi verilmemesinden yakınıyor. Artık hiçbir şey beklemiyorum. Herkesin fahri müfettiş olması gerektiğini belirten Sargı, "Başvuralı 1,5 seneyi aştı. Biz bir faydamız olsun dedik ama ince eleyip sık dokuyorlar. Atamaların yapılmaması, bizim gibi bu işi gönüllü yapmak isteyenleri küstürüyor. Adam yerine koyulmuyoruz. Bu yüzden çok kırgınız." sözleriyle sitem ediyor.

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLİĞİ NEDİR?

Fahri trafik müfettişliği, 1997'de resmiyet kazanarak uygulanmaya başlandı. Kural ihlali yapan sürücüleri ve yayaları trafik suçu tespit tutanaklarıyla belirleyen gönüllü müfettişler, en az 40 yaşında yüksekokul mezunu ve en az 10 yıllık sürücü belgesi sahipleri arasından seçilerek atanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*